1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Sarıkamış Felaketinden Kahramanlık Çıkarmak!
Sarıkamış Felaketinden Kahramanlık Çıkarmak!

Sarıkamış Felaketinden Kahramanlık Çıkarmak!

Sarıkamış felaketini tek bir sorgulama cümlesi dahi kurmadan bir kahramanlık destanına dönüştürmeyi de becerdiler!

A+A-

Haksöz Haber / Yorum

Nurtopu gibi bir destanımız daha oldu ve bu ülkenin en sevdiği işlerden olan kutlama, anma, yıldönümü dolayısıyla tören düzenleme çocuksuluğuna son yıllarda Sarıkamış anmaları da katıldı. 98. yıldönümü dolayısıyla törenlerle anılan Sarıkamış etkinlikleri felaketin arkaplanını sorgulamaksızın hamasi bir yaklaşımla tarih kutsamasının en saçma örneklerinden birini oluşturuyor. 

Televizyonlarda, gazetelerde büyük bir heyecan ve kutsamayla Sarıkamış hadisesinin yıldönümü vesilesiyle düzenlenen törenlere ilişkin haberleri izliyor, okuyoruz. Birinci Dünya savaşında 90 bin gencin donarak ölümüne yol açan hadiseyi son yıllarda anma çabaları artık bir ritüele dönüşme yolunda. Önceki yıllarda daha sınırlı bir duyuru ve katılımla gerçekleşen anma etkinlikleri bu yıl devlet ricalinin de üst düzey katılımıyla daha bir ses getirdi.  

Osmanlı ordusunun doksan bin kişinin bundan tam 98 yıl önce Allahu Ekber dağlarında donarak ölmesinin yıldönümünde çoğunluğu genç on bini aşkın vatandaş iki buçuk saatlik meşakkatli bir yolculuk yapıp, Yukarı Sarıkamış şehitliğine yürüdüler.

İçişleri bakanı İdris Naim şahin ve Gençlik ve Spor bakanı Suat Kılıç’ın da katıldığı törende “Türk’ün şanlı geçmişine, bu vatan için ödenen bedellerin büyüklüğüne, şehitlere layık olmanın önemi”ne vb. konulara değinildi. Bakanlar karın yüksekliğinin bir metreyi bulduğu alanda toplanan kitleye etkili nutuklar attılar.

Ne var ki, anma törenleri boyunca kimse burada binlerce kişinin nasıl olup da düşmana tek bir mermi atma fırsatı dahi bulamadan donarak can vermesinin nedenini sorgulamadı. Bu felakete yol açan İttihatçı zihniyetin nasıl bir hayalperestlikle malul bulunduğunu düşünmedi. Daha önemlisi de en bariz felaket tablolarına dahi şanlı tarih kutsamasıyla yaklaşan bir mantığın asla geçmişten ders çıkarmasının mümkün olamayacağı gerçeği bir kere daha elbirliğiyle örtüldü.  

HABERE YORUM KAT

6 Yorum