1. YAZARLAR

  2. Ali İhsan Karahasanoğlu

  3. “Şaraplı konser” ile ilgili sorular!
Ali İhsan Karahasanoğlu

Ali İhsan Karahasanoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

“Şaraplı konser” ile ilgili sorular!

A+A-

Topkapı Sarayı’nda şaraplı konser ile ilgili olarak İstanbul Savcılığı soruşturma başlatmış!

İlk gün, Topkapı Sarayı Müdürü İlber Ortaylı, saray dışında yaşananların kendi görev alanları ile ilgili olmadığını belirtmiş ve devamla “İçerde yaşananlar için idari soruşturma başlattım” diyordu.

Şimdi ise, kartel bastırdı ve sonuçta esas suçlular hakkında değil, demokratik tepkisini gösterenlere cezai soruşturma başlatıldı!

Türkiye böyle bir ülke işte!

Kültür Bakanı, kültürü sıfırlamış, vatandaşlarına “ilkel yaratık” diyor..

Bir bakan; aynı ülkenin vatandaşlarına; “İlkel yaratık” ifadesini nasıl kullanır?

Üstelik o; “Kültür” Bakanı ise!

Burası Türkiye!.. Her şey normaldir..

Müzenin müdürü idari soruşturma başlatır.. Ardından bakan farklı bir telden açıklama yapar.. Bu sefer idari soruşturma unutulur, savcılar tam ters noktadan soruşturmaya başlar!

Bakan Isparta’dan televizyon izler, kartelin haberleri ile alelacele hakaretler savurur.. Soruşturmanın yönü hemen değişir.. Şaraplı konser skandalının sorumluları hakkındaki idari soruşturma unutulup, protestocular için cezai soruşturma başlatılır.

Oysa, dürüst olmalı.. Hukuka bağlı kalınmalı.. Kurallara saygılı hareket edilmeli..

Eğer ortada bir yanlış eylem var ise, bunun için bir soruşturma yapılacaksa, kurallara aykırılıklar doğru tesbit edilmeli, muhatapları doğru teşhis edilmeli.. İlla bir soruşturma açılacak ise, bunun muhatapları ve soruşturulacak konuları şunlar olmalı..

1) Topkapı Sarayı, saat 17.00’ye kadar açık iken, saat 20.00’de şaraplı konser için niçin açık tutulmuştur? Bu faaliyet; özel bir izin ile yapılmış ise, o izni, kim ve hangi kanundaki yetkisine dayanarak vermiştir?

2) Davetliler saat 18.00’den sonra müzeye giriş yaptıklarına göre, müze kapandıktan sonra gelen bu davetlilere bilet kesilmiş midir? Yoksa sadece konser biletleri, yeterli mi görülmüştür? Konser biletleri ile müzeye giriş yapılmış, ayrıca müze bileti kesilmemişise, bu açık bir suç teşkil edeceğinden, bu suç ile ilgili olarak sorumlular hakkında savcılar cezai soruşturma başlatmış mıdır?

3) Şaraplı konseri düzenleyen Hakan Erdoğan isimli şahıs, Topkapı Sarayı’na bu etkinlik sebebi ile ne ödemede bulunmuştur? Topkapı Sarayı’nın mekanı kullanıldığına göre, bunun bedava gerçekleşmiş olması düşünülemez.Zaten organizasyon da, konseri bedava değil, biletli olarak düzenlemiş.. Organizasyonun yapmış olması gereken ödeme, müzeye mi, yoksa başka yerlere mi yapılmıştır? Bu ödemeye, müzenin kapanışından sonra içeri giren davetlilere kesilmesi gereken bilet paraları dahil midir? Bu konuda yapılan bir sözleşme var mıdır?

4) İdari yapı içersinde yer alan bir müzede, özel şahısların düzenledikleri organizasyon ile de olsa, alkollü içecek sunulması yasak değil midir? Bu yasağı fiilen deldirenler hakkında, görevi suiistimal sebebi ile cezai/idari soruşturma açılmış mıdır? Uygulama normal ise, ben de herhangi bir müzeye bir masa yerleştirip, orada vatandaşlara bedava tesbih dağıtımı yapabilir miyim?

5) Şarap, alkollü bir içecek olduğuna göre, gelişigüzel sokaklarda satışı veya servis edilmesi yasak olduğuna göre, konser için özel olarak saray avlusuna yerleştirilen masalarda yapılan bu şarap servisi için, idari makamlardan gerekli izin alınmış mıdır? Fatih Kaymakamlığı veya ilgili belediyeye bu konuda bir müracaat yapılmış mıdır? Yapılmamış ise, gerek müze sorumluları hakkında ve gerekse ruhsatsız şarap servisi yapanlar hakkında cezai soruşturma açılmış mıdır?

6) KültürBakanı ErtuğrulGünay ile şaraplı konseri düzenleyen Hakan Erdoğan arasındaki ilişki nedir? Topkapı Sarayı Müdürü İlber Ortaylı’yı da çelişkili açıklamalar yapmaya mecbur eden bu ikili arasındaki ilişkinin kaynağında ne vardır?

Evet, Topkapı Sarayı’nda yaşanan skandal ile ilgili bir soruşturma yapılacak ise, gerek savcılar ve gerekse idari soruşturmacıların araştırmaları gereken ve mutlaka cevap vermeleri gereken konular bunlar..

Takip edelim bakalım, bu soruların hangilerine cevap verecekler?

Cevap verecekler mi, yoksa bu soruları örtbas edip, demokratik tepkisini gösteren gençleri sorgulamakla mı yetinecekler?

Mahkeme kadıya mülk değil!

Ertuğrul bey de, oturduğu bakanlık koltuğunu ilelebet işgal edecek değil..

Kim bilir, aynı koltuğa, benzer şekilde, yine AKParti kontenjanından oturan Erkan Mumcu’nun akıbetine merak sarmış olabilir..

Bizce sakıncası yok. Ama lütfen, bu ülkenin yürekli çocuklarını, kendi kirli politikasında, hedef tahtasına oturtmasın!

VAKİT

YAZIYA YORUM KAT