1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. Saraçhane’den “Ümmetin Adamları”na Destek
Saraçhane’den “Ümmetin Adamları”na Destek

Saraçhane’den “Ümmetin Adamları”na Destek

Mursi ve İhvan liderlerine verilen idam kararlarını protesto etmek için Fatih Saraçhane Parkında "Ümmetin Adamlarına "Destek Gecesi" etkinliği yapıldı.

A+A-

Ümmetin Adamlarına Destek Platformu'nu oluşturan 28 sivil toplum kuruluşu, Mısır'ın darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki idam kararını protesto etti.

Saraçhane Parkı'nda Grup Yürüyüş'ün konseriyle başlayan eylemde, Mursi için pankartlar açılıp sloganlar atıldı.

Eyleme katılan STK'lar adına ortak basın açıklamasını okuyan Erdemli Yöneticiler Akademisi İstanbul İl Başkanı Adil Dayıoğlu, haksızlık ve zulüm karşısında hiçbir zaman susmayacaklarını söyledi.

Dayıoğlu, Mısır'da 2012'deki seçimde iktidara gelen Mursi'nin halkın yüzde 52'sinin oyunu aldığını anımsattı.

Mursi'nin, seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olduğuna dikkati çeken Dayıoğlu, "Henüz iktidarının birinci yılını doldurmuşken askeri darbe sonucu tutuklandı. Mursi ve diğer yargılananların aylarca hakim önüne çıkarılmadan, bir müdafi tarafından savunulmalarına izin verilmeden alınan kararların hukuktan zerre nasibini almamış olmalarının yanı sıra bu kararlar Mısır'ın taraf olduğu uluslararası hukuk sözleşmelerine ve Afrika İnsan Hakları Şartı'na da aykırıdır" ifadelerini kullandı.

Dayıoğlu, darbenin insanlık onuruna ters olduğunu vurgulayarak, Batılı devletlerin demokrasi söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

Gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak da Mısır, Irak ve Yemen'de yaşananları unutturmayacaklarına vurgu yaptı.

Dilipak, Türkiye'deki seçim sonucuna en çok sevinenin İsrail olduğunu iddia ederek, "Şimon Perez, bugün 'one minute'un intikamını aldığını düşünüyorsa yanılıyor. Biz kardeşlerimizden vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Mursi, Mısır'ın Recep Tayyip Erdoğanıdır. Biz kardeşiz. Birimize yapılmış bir haksızlık, tamamımıza yapılmış bir tehdittir. Bizi iktidardan uzaklaştırmak isteyenler çaresizdirler" diye konuştu.

Abdurrahman Dilipak, hiçbir Müslümanın yeryüzünde olan bitenleri görmezden, duymazdan gelme hakkına sahip olmadığını söyledi.

Saraçhane'deki eylem, konuşmaların ardından ilahiyatçı Sabri Atasoy'un yaptığı dua ve İhvan mensubu Mısırlı milletvekilinin konuşmasıyla sona erdi.

ummetin-adamlarina-destek-grup-yuruyus01.jpg

ummetin-adamlarina-destek-grup-yuruyus02.jpg

ummetin-adamlarina-destek-grup-yuruyus03.jpg

ummetin-adamlarina-destek-grup-yuruyus04.jpg

ummetin-adamlarina-destek-grup-yuruyus05.jpg

ummetin-adamlarina-destek-grup-yuruyus06.jpg

ummetin-adamlarina-destek-grup-yuruyus00.jpg 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum