1. HABERLER

  2. HABER

  3. Saraçhane’den Beyazıt’a Barış Yürüyüşü
Saraçhane’den Beyazıt’a Barış Yürüyüşü

Saraçhane’den Beyazıt’a Barış Yürüyüşü

Çözüme Evet Koalisyonu çözüm sürecine destek için 'barış yürüyüşü' yaptı.

A+A-

CİHAT ARPACIK / YENİ ŞAFAK

İHH, Mazlumder, Küresel BAK, DSİP, HAK-İŞ, Memur-Sen, SDP'nin biraraya gelerek oluşturduğu Çözüme Evet Koalisyonu çözüm sürecine destek için 'barış yürüyüşü' yaptı. Koalisyon temsilcilerinin ortaklaşa okuduğu bildiride 'Aylardır bir insan ölmedi. Bu çözüm sürecine gözümüz gibi bakmamız gerektiğini kanıtlıyor' denildi.

Çözüme Evet Koalisyonu'nun 'Barış Yürüyüşü' dün gerçekleştirildi. Fatih Saraçhane Parkı'ndan başlayarak Bayezıt Meydanı'nda son bulan yürüyüşte çözüm sürecine destek vardı. Dün saat 14.00'de Saraçhane Parkı'nda toplanan vatandaşlar, 'Şimdi barış zamanı, barış için omuz omuza, İşte barış işte kardeşlik, barışın sesini yükselt' sloganları eşliğinde Bayezıt Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Çevik Kuvvet Polisinin geniş güvenlik önlemi aldığı yürüyüşte çözümü destekleyen Kürtçe sloganlar da atıldı. Yol boyunca esnaf ve vatandaşlar da alkış ve ıslıklarla barış yürüyüşüne destek verdi.

AYLARDIR KİMSE ÖLMEDİ

Yürüyüşün son bulduğu Bayezıt Meydanı'nda Çözüme Evet Koalisyonu'nun bildirisi okundu. Bildiriyi İHH'dan Gülden Sönmez ile Küresel BAK'tan Yıldız Önen okudu. Bildiride, 30 yıldır devam eden sorunun toplumun her yanını sardığı ve tüm demokratik nefes alma kanallarını kapattığı ifade edildi. Şimdi Kürt sorununda tarihi adımların atıldığının belirtildiği Çözüme Evet bildirisinde şu ifadeler yer aldı: 'Şimdi ilk kez çözüm kapısının net bir şekilde aralandığına tanık oluyoruz. Kapı her geçen gün biraz daha aralanıyor. Aylardır çatışma yok. Ne mutlu bize ki aylardır tek bir insan ölmedi. Sadece bu neden bile, bizlere çözüm sürecine gözümüz gibi bakmamız gerektiğini kanıtlıyor. Savaş isteyenler, savaşı kışkırtanlar, savaştan beslenenler hep küçük bir azınlık oldu. Tüm haksızlıkların ortasında hep beraber, her zaman barışı savunmasını bildik. Barış için uğraştık. Bu yüzden çözüm süreci bizim de sürecimiz. Şimdi barış zamanı.'

Ortaklaşa bir temaşa

Dün gerçekleşen yürüyüşe Akil İnsanlar Heyeti'nde bulunan Yeni Şafak yazarı Ali Bayramoğlu da katıldı. İspanya örneğinde olduğu gibi bir barış yürüyüşü yapmak için çok önceden karar verildiğini anlatan Bayramoğlu, yürüyüşün çözüm süreciyle kesiştiği için oldukça anlamlı olduğunu ifade etti. İspanya örneğinde olduğu gibi barış yürüyüşüne ihtiyaç olduğunu söyleyen Bayramoğlu, 'İslamcılar ile sosyalistlerin ortaklaşa yaptığı bu 'Barış temaşasını' oldukça önemsiyorum. Genel olarak baktığınız zaman, güvensizlikler endişe ve talepleri ifade ediyor. Barışın daha çok benimsendiğini düşünüyorum bu süreçte' dedi.

Koalisyona destek devam edecek

Yüzlerce vatandaşın katıldığı barış yürüyüşü bildirinin okunmasının ardından olaysız bir şekilde son buldu. Bir çok sivil toplum kuruluşunun destek verdiği Çözüme Evet Koalisyonu'nun bundan sonra çeşitli programlarla çözüm sürecine destek vermeye devam edeceği açıklandı.

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum