1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sanıkların Fotoğrafları Çekilip, Görgü Tanıklarına Verildi
Sanıkların Fotoğrafları Çekilip, Görgü Tanıklarına Verildi

Sanıkların Fotoğrafları Çekilip, Görgü Tanıklarına Verildi

Sivas Davası’nın müşteki avukatlarından Av. Günay Nehir, Ankara DGM’deki duruşmada “gazeteci” kılığına girerek, sanıkların fotoğraflarını çekti... Sonra da, o fotoğrafları görgü tanıklarına servis etti...

A+A-

Sivas Davası’nın müşteki avukatlarından Av. Günay Nehir, Ankara DGM’deki duruşmada “gazeteci” kılığına girerek, sanıkların fotoğraflarını çekti... Sonra da, o fotoğrafları görgü tanıklarına servis etti...

Tanıklar(!), fotoğraflara bakıp, sanıkları teşhis etti... Sanık avukatları tezgâhı fark edip oturma yerlerini değiştirtince, tanıkların hepsi çuvalladı.

Haber: Kenan Kıran

Gazetemiz; 2 Temmuz 1993 tarihinde Madımak Oteli’nde gerçekleşen protestoda sadece slogan attığı gerekçesiyle yargılanan vatandaşların nasıl idama mahkum edildiğini gözler önüne seriyor.

Sivas Davası’nın müşteki avukatlarından Avukat Günay Nehir’in Ankara 1 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) görülen davanın 22 Ekim 1993 tarihli oturumda, cübbesini çıkararak basın mensuplarının arasına karışmak suretiyle sanıkların ve sanık vekillerinin fotoğraflarını çektiği, söz konusu fotoğraflar görgü tanıklarına servis edilerek sahte deliller üretildiği ve davanın seyrinin tamamen değiştiği ortaya çıktı.

Militan Avukat, Sanık Ve Avukatların Fotoğraflarını Çekmiş

Avukat Günay Nehir’in çektiği fotoğraflardan ardından yapılan bir sonraki duruşmada, sözde görgü tanıklarının sanıkları göstererek isim ve soy ismini söyleyerek teşhis ettiği, sanık avukatlarının şüphelenmesi üzerine sanıkların oturdukları yerlerin değiştirildiği, daha sonra gelen görgü tanıklarının tanıdığını söylediği sanıkların hiçbirinin ismini doğru söyleyemediği öğrenildi.

“Sivas Sanıkları Böyle Teşhis Edilmiştir”

Gazetemize konuşan Sivas Davası sanıklarının avukatı Cüneyt Toraman, görgü tanıklarının sanıkların yerleri değiştirildikten sonra yaptığı yanlış teşhisin kurulan tezgahı ortaya çıkardığını belirterek, “Bundan sonra gelen tanıkların, yer değiştirilmeden önce orada oturan sanığın adını söyleyerek, ‘başka bir sanığı’ teşhis etmesiyle olay ortaya çıktı. Sivas Davası’nda sanıklar işte böyle teşhis edilmiştir” dedi.

“İdama Karşı Çıkan Avukatlar, Sanıkları İdam Etmek İçin Sahteciliklere Başvurdular”

Toraman, “İdam cezasına karşı olmakla ünlenen müdahil vekilleri; Çağdaş Avukatlar Grubu’na bağlı avukatların Sivas olayları sanıklarını idam ettirmek için ne zahmetlere katlandıkları ve sahteciliklere başvurdukları tutanaklarla belgelenmiştir. Bir avukatın delil toplama aşkına ‘Foto Günay’ adıyla anılmasına neden olmuşlardır...” diye konuştu.

Slogana İdam Cezası Verildi

Ankara 1 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi; Madımak Oteli’nde sadece slogan atan vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nı cebren tağyir, tebdil ve ilgadan dolayı Türk Ceza Kanunu’nun 146/1’inci maddesi hükmünce ölüm cezasına çarptırılması talebiyle yargılandı. Mahkeme; 33 sanığı idam cezasına, 4 sanığı 20’şer yıl, 1 sanığı 15 yıl, 27 sanığı 7 yıl 6’şar ay, 2 sanığı 5’er yıl ağır, 1 sanığı ise 2 yıl hapis cezasına mahkum etti.

“Mahkemeye Baskı Uygulandı”

Sivas Davası sanıklarının avukatı Cüneyt Toraman, Sivas Davası sürekli gündemde tutulmaya çalışıldığı için, medya mensuplarının, hemen her duruşma öncesinde, yarım saat ila bir saat boyunca, taciz derecesinde, sanıkların fotoğraflarını çektiklerini söyledi. Toraman, “Hemen her duruşmaya CHP’li bakanlar, milletvekilleri de katılıyordu. Bu şekilde mahkemeye baskı uygulamaya çalışıyorlardı” dedi.

“Sanıkların Fotoğrafını Çeken Avukat Duruşmadan Çıkarıldı”

Toraman, 22 Ekim 1993 tarihli duruşmada da, medya mensupları sanıkların fotoğraflarını çekerken, sanık avukatlarından Avukat Faik Işık’ın, “fotoğraf çekenlerden birini, hukuk fakültesinden arkadaşı olduğu için tanıdığını”, mahkemeye, bu kişinin medya mensubu değil avukat olduğunu söyleyerek sanıkların fotoğraflarını çekmesinin engellenmesini istediğini hatırlatarak, “Mahkeme de durumun tespitinden sonra bu avukatı salondan çıkardı. Daha sonraki duruşmalarda, bu avukatın çektiği fotoğrafların, sanıkların teşhisi için kullanılacağı anlaşıldı” diye konuştu.

“Sözde Görgü Tanıkları”

Toraman, müteakip duruşmada, “sözde” görgü tanıklarının, mahkeme huzurunda, çok net ifadelerle, sanıkları göstererek ve isim isim teşhis etmeye başladığını belirterek, “Sanık avukatları olarak, ‘görgü tanıklarının yönlendirilmiş olabileceğinden’ şüphelenerek, sanıkların oturdukları yerlerinin değiştirilmesini, salondaki tanıkların duruşma salonundan dışarıya çıkarılmamasını talep ettik” şeklinde konuştu.

“Sanıkların Yeri Değiştirildi, Olay Ortaya Çıktı”

Cüneyt Toraman, mahkemenin söz konusu talebini kabul ettiğini, sanıkların yerlerinin değiştirildiğini belirterek, “Bundan sonra gelen tanıkların, yer değiştirilmeden önce orada oturan sanığın adını söyleyerek, ‘başka bir sanığı’ teşhis etmesiyle olay ortaya çıktı. Sivas Davası’nda sanıklar işte böyle teşhis edilmiştir. Sivas Davası’nın mağdurları, bu olayın gerçek faillerinin bulunması için çaba göstermek yerine, kendilerine teslim edilen kurbanlara idam kararı verilebilmesi için, bu tür yöntemlere başvurmuşlardır. Sivas Davası’nda yargılanan sanıkların masum olduğunu, davaya katılan bütün mağdur yakınları çok iyi biliyor. Mahalle baskısı nedeniyle gerçekleri söyleyemiyorlar” dedi.

“Yapılan Zulüm”

Toraman, şunları söyledi:

“Ben onların vicdanlarına sesleniyorum: 33 cana kim kıydıysa, hep birlikte lanetleyelim. Ama, bu cinayetle ilgisi olmayanların ömür boyu hapiste yatmaları da başka bir zulümdür. Dersimdeki katliamını kimler yaptıysa, Sivas olaylarının failleri de bunlardır. Olayın gerçek faillerini yanlış yerde aradığımız sürece bu cinayeti işleyenler bundan cesaret alacak, daha vahim cinayetlerin planlarını uygulamaya koyacaktır. Bu olayın Alevi ve Sünnileri birbirine düşürmek için yapıldığını görmemek için kör olmak lazım. Bu olaydan 3 gün sonra, Başbağlar’da aynı sayıda kişi katledildikten sonra, Sünniler, hiç Alevilere bühtanda bulundu mu?! Alevilerin de, Sünnilere mal edilemeyecek bu olay nedeniyle, düşmanca hisler beslememesi gerekir.”

YENİ AKİT 

HABERE YORUM KAT