1. YAZARLAR

  2. Ali İhsan Karahasanoğlu

  3. Şandır matematik biliyor mu?
Ali İhsan Karahasanoğlu

Ali İhsan Karahasanoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Şandır matematik biliyor mu?

A+A-

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır’ın dünkü iddiasına göre, PKK yanlısı siyaset yapan BDP, Anayasa değişikliğine “evet” oyu vermiş!

İlk 7 maddenin oylamasında, BDP’liler TBMM’de bile değillerdi ki, “evet” oyu versinler..
Sanırım, siyasi partilerin kapatılması ile ilgili maddeyi kastediyor sayın Şandır..
İyi de, o madde için de hesap ortada..
Diğer maddelerin hepsi, sadece AKPartililerin oyları ile, 333 ve 337 arasında “evet oyu” aldı. Siyasi partilerin kapatılması ile ilgili madde de, 337 “evet oyu” ile kabul edildi.
Ki, 8. maddenin oylamasına da, BDP’li 20 milletvekilinden sadece birkaçı katılmış.
Şimdi bu verilerden yola çıkarak, BDP’nin, Anayasa değişikliğine destek verdiğini nasıl söyleyebilirsiniz?
20 milletvekilinin çoğu, oylamaya bile katılmamış!
Bu nasıl destek ki, adamlar oylamaya katılmıyorlar..
İlaveten, “evet” oyu, diğer maddelerdeki evet oyu ile hemen hemen aynı..
O zaman, BDP’nin desteği nerde?
Hani NasreddinHoca’nın fıkrası var, mutfaktaki ciğer yok olmuş.. “Kedi yedi” denilmiş.. Hoca, iki kiloluk ciğeri yediği ileri sürülen minnacık kediye bakmış, bakmış bakmış.. Sonra demiş ki: “Bu kedi ise, ciğer nerde? Bu ciğer ise, kedi nerde?”
Şandır’a da soralım..
BDP’nin 20 milletvekili olduğuna göre... AKPartililer, ilk 7 maddede, zaten sadece kendi oyları ile “337 evet”i bulduklarına göre.. Siyasi partilerin kapatılması ile ilgili maddeye verilen 337 evet oyunda BDP’lilerin de katkısı var ise, AKPartililer nerde?
Eğer 337 evet oyuna BDP de destek verdi ise, BDP’liler nerde?
Ki red oyu da, diğer maddelerdeki gibi yine 72’de kalmış..
Görüyorsunuz işte, MehmetŞandır’ın, belden aşağı saldırıları sürüyor.. Amaç, milliyetçi tabanda yitirilen itibarlarını, böyle haksız isnatlarla yeniden kazanmak..
Sanki halk görmüyor, siyasi partilerin kapatılması davalarında, PKK çizgisindeki partiler mi, yoksa mütedeyyin insanları barındıran partiler mi daha çok mağdur ediliyor?
Örnekler önümüzde.. AKParti hakkındaki kapatma davası 6 ayda neticelendi, DTP hakkındaki dava ise 3 yılda ancak bitirildi..
Sistem; PKK ile aynı çizgideki siyasi partilere bile, kapatma davası açılsa dahi, yine de tahammüllü. Ama mütedeyyin insanların yoğun olarak bulunduğu partilere sıra gelince, kesinlikle hiç tahammül yok.
RP’de bu oldu.. FP’de bu oldu.. AKParti’de bu oldu. Ama bakın, teröristleri açık açık destekleyenlere, davaları yıllarca uzatılıyor, yok şu delildi, yok bu delildi diye dava bir türlü bitirilmiyor.. Biten davalar da, AİHM’e gittiğinde, hemen tazminatla sonuçlanıyor.
RP sözkonusu ise, “Kapatma doğrudur. Haklıdır.Tazminata gerek yoktur” diye reddediliyor davalar, AİHM’de de..
İşte böyle sayın Şandır.. “PKK’ya verilen söz gereği anayasa değiştiriliyor” diye suçlama yöneltiyorsunuz ama, PKK’nın uzantısı olan BDP, sizinle birlikte hareket ediyor.
Siz oylamaya katılıp “hayır oyu” veriyorsunuz.
Onlar da oylamaya katılmayarak “hayır oyu” vermiş oluyorlar!
Ama siz, bu gerçeği görmüyor, halktan da gizlemeye çalışarak, başkalarına suçlama yöneltiyorsunuz: “PKK’ya söz verdiler”
O zaman maddelere bakalım.. “Hayır” oyu verdiğiniz maddelere..
Anayasa’daki eşitlik maddesi değiştirildi. Şehid ailelerine yardımlar, anayasal güvence altına alındı. Siz “hayır” oyu verdiniz.. BDP oylamaya katılmadı.. AKPartililerin oyları ile o madde kabul edildi.
PKKmı istedi o maddeyi?
Söyler misin sayın Şandır, teröristler mi istediler, şehid ailelerine yardım edilmesini?
Şandır’ın bu kadar belden aşağı vuruşu, bana 1991’li yılları hatırlattı. PKK çizgisindeki isimlerin, SHP çatısı altında TBMM’ye sokulduğu yıllara götürdü beni.
O tarihte MHP; SHP ile DYP’nin koalisyon ortaklığına dışarıdan destek vermişti.
Kendisi koalisyona girmemiş ama güvenoylamasında “evet” diyerek destek çıkmıştı..
PKK’lıların, çatısı altında seçime girdiği SHP’ye bile “evet” diyen MHP, bugün AKParti’ye “evet” diyemiyor!
Memura toplu sözleşme, PKK’nın emri. Dilekçe hakkı PKK’nın emri.. Başörtü yasağı kararını veren Anayasa Mahkemesi’ndeki yasakçı yapıyı değiştirmek PKK’nın emri..
Öyle mi sayınŞandır? Sahi, bu dediğinize, siz inanıyor musunuz? Samimi olarak söyleyin.. 411 oyla kabul edilen Anayasa değişikliğini iptal eden Anayasa Mahkemesi’ni destekliyor musunuz?
Destekliyorsanız, size söylenecek bir şey yok.. Siz de yasakçısınız demektir. 2 sene önceki 411 oya katılırken, ikiyüzlülük yapmışsınız demektir.. Değil mi Şandır?

VAKİT

YAZIYA YORUM KAT