1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sandık Tehdidine Yeni Düzenleme
Sandık Tehdidine Yeni Düzenleme

Sandık Tehdidine Yeni Düzenleme

PKK'nın bölgedeki sandık tehdidine karşı AK Parti düğmeye bastı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül: "Valilere daha fazla görev verilmesine yönelik çalışmamız var."

A+A-

AK Parti, 7 Haziran'da Doğu ve Güneydoğu'da yaşanan PKK baskısının bir daha yaşanmaması için düğmeye bastı. Seçim Güvenliği'ne yönelik çalışma yapan AK Parti'de valilere daha çok görev verilmesi gündemde. AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül, konuya ilişkin SABAH'a açıklamalarda bulundu. Seçime ilişkin Doğu ve Güneydoğu'daki şaibelere dikkat çeken Gül, şunları söyledi: 

75 SEÇMEN 79 OY 
"75 seçmenin bulunduğu bir sandıktan HDP'ye 79 oy çıkmış. Sandıkların büyük bölümünde yüzde 100 oranında HDP çıkmış. Bir sandıkta yüzde yüz oranında geçerli oy çıkması mümkün değildir. Her zaman 3-5 tane geçersiz oy çıkar. Hele Doğu ve Güneydoğu gibi okuma yazma oranının düşük olduğu yerlerde HDP'ye yüzde 100 oranında, oy çıkması gerçekten bu konuda hem tehdidin olduğunu hem de hukuka aykırı bir sürecin yaşandığını ortaya koyuyor. Ama bu konuda hiç kimseden bir itiraz çıkmıyor." 

YASADA REVİZYON 
"Alınabilecek yasal tedbirlerle ilgili çalışmalarımız var. Seçim Kanunu'nda bir değişiklik öngörülüyor. Partiler bir araya gelerek seçim güvenliği için Anayasa'da geçici maddeyle değişiklik yapılabilir. "Büyükşehir Belediye yasası bir seneyi aşkın zamandır uygulamada. Uygulamada bazı aksaklıklar görüldü. Bu konuda neler yapılabilir diye her zaman konuşuyoruz. Daha iyi hizmetin verilebilmesi açısından neler yapılabileceğine ilişkin çalıştaylar, toplantılar yaptık. Bu konuda bir öneri haritamız var. Valiliklere bazı görevlerin verilmesi gibi, belediyeler arasında kimin hangi hizmeti yapacağına yönelik görev bölümünün yapılması gibi tedbirler alınacaktır. Büyükşehir Yasası özü itibarıyla doğruydu. Seçilmiş yerel yönetime yetki verilmesi bizim savunduğumuz bir reformdu. Uygulamada kötüye kullananlar oldu. Kobani olaylarında yangın oluyor, itfaiye aracını Büyükşehir vermiyor. Vali arıyor, itfaiye aracının anahtarı yok diyor. Bir külliye yanıyor, Büyükşehir itfaiye göndermiyor. Bu konularda vatandaşların güvenliği için tedbirler alınabilir." 

PKK SANDIK MÜŞAHİTLERİMİZİ TEHDİT ETTİ
"Sonuca müessir olacak yerlerde itirazlarımızı yaptık. Ama sandık müşahitlerinin olmadığı yerlerde nasıl itiraz edeceksiniz? Sandık müşahitleri tehdit edildi, istifa ettirildi. Burada AK Parti adına durursanız sizi şöyle yaparız, böyle yaparız diye. Dolayısıyla sandık müşahitleri olmayınca delillerde elinizde olmuyor. 

 

HABERE YORUM KAT