1. HABERLER

  2. HABER

  3. Şamlı Öğrenciler Ders Başı Yaptı
Şamlı Öğrenciler Ders Başı Yaptı

Şamlı Öğrenciler Ders Başı Yaptı

Türkiye'ye sığınan Suriyeli öğrenciler iki hafta gecikmeli de olsa derse başladı.

A+A-

Türkiye'ye sığınan Suriyeli öğrenciler iki hafta gecikmeli de olsa derse başladı. Eğitim gönüllüsü iş adamı Semih Ali Eşşeyh'in bütün giderlerini karşıladığı okulda 300 öğrenci eğitim görüyor. Suriyeli çocuklar ilk gün Fatih'teki okullarına anneleri ile geldi. Ana okulundan liseye kadar 300 öğrencinin eğitim gördüğü 4 katlı Al- Awael okulunun bütün giderleri Suriye'de özel okul işleten eğitim gönüllüsü Semih Ali Eşşeyh tarafından karşılanıyor. Suriye Eğitim Derneği Başkanı Abdurrahman Kuala, önümüzdeki günlerde eğitime başlayacak 5 okulda, 4 bin Suriyeli öğrencinin eğitim göreceğini belirterek, 6 bin öğrenci için derslik arayışlarının devam ettiğini söyledi.

Suriyeli çocukların eğitimi için Arapça olarak hazırlanan 4 milyon kitabın basımının hazır olduğunu ifade eden Kuvala, ''Suriye'de dağıtılacaklarla birlikte 10 milyon ders kitabına ihtiyacımız var. Kitapların giderleri Suriyeli iş adamları ile Katar Hayır Derneği tarafından karşılanıyor. Suriye Eğitim Derneği olarak Antakya, Hatay Nizip gibi illerdeki Suriyeli öğrencilerin eğitim veren 1000 öğretmenin maaşını karşılıyoruz' dedi.

Türkiye genelinde eğitim çağında olan 70 bin Suriyeli öğrenci bulunurken, sadece İstanbul'da 10 bin Suriyeli öğrenci Esenyurt, Başakşehir, Fatih Esenler ilçelerindeki 5 ayrı okulda eğitim görecek.

Öğrenciler Al- Awael Okulu'na Suriyelilerin yoğun olduğu Esenyurt, Başakşehir, Zeytinburnu ve Esenler gibi ilçelerden servislerle geliyor. Okulda çoğunluğu bayan olan 35 Suriyeli öğretmen görev yapıyor. Öğretmenlerin tamamı ülkelerinde daha önce çalışmış ve savaş nedeni ile Türkiye'ye gelen Suriye vatandaşlarından oluşuyor. Okulda, Türkçe derslerine ise Türk öğretmenler giriyor. Suriyeli eğitimci iş adamı Semih Ali Eşşeyh, okulda Türkçe eğitimine büyük önem verdiklerini söyledi.

Oktay Mehmet / Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT