1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Şam'da Açlıktan 100. Ölüm
Şam'da Açlıktan 100. Ölüm

Şam'da Açlıktan 100. Ölüm

Suriye’nin başkentindeki Yermuk Mülteci Kampı’nda bugün de dört kişi açlıktan öldü, yaklaşık bir yıldır rejimin ablukasındaki kampta açlıktan ölenlerin sayısı 100’e yükseldi.

A+A-

Muhalif Suriye Genel Devrim Konseyi'nden (SRGC) yapılan açıklamaya göre Yermuk’ta açlık ve tıbbi malzeme yetersizliği nedeniyle çarşamba günü hayatını kaybeden 4 kişiyle birlikte ölü sayısı 100'e çıktı.

İki gün önce kampta açlıktan ölenlerin sayısı 96 olarak açıklanmıştı.

Esed güçleri iki hafta önce kampa yardım girişine sınırlı olarak izin vermişti. Ancak şu kadar ulaşan yardımlar on binlerce kişinin kaldığı kamptaki ihtiyacı karşılamaya yetmiyor.

Yardımlar yetmiyor

Birleşmiş Milletler Suriye’de rejimin ablukası altındaki Yermuk Mülteci Kampı’nda insani durumun felaket boyutlarına ulaştığı uyarısında bulunmuştu. Uyarıdan sonra Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu’na (UNRWA) ait bir konvoyun kampa yardım götürmesine izin verildi. 18 Ocak'tan bu yana 3 bin koliden fazla yardımın ulaştığı mülteci kampında çok daha fazlasına ihtiyaç var. 

Esed'in Başkanlık Sarayı’na sadece 20 dakika uzaklıktaki kampta özellikle yaşlı ve çocuklar zor koşullarda hayatta kalmaya çalışıyor. 

Yardım kuruluşları salı günü bölgede devam eden rejim kuşatması nedeniyle kamptaki okulları da kapatma kararı aldı. Abluka altındaki bölgede okullar, eğitim araç -gereçlerinin yokluğu, çocuklar arasında salgın hastalıkların ortaya çıkması ve hükümetin bölgeye bombardımanı nedeniyle faaliyet gösteremiyor. 

Al Jazeera

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT