1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Şam Rejimi Halep'i Kuşatmaya Çalışıyor
Şam Rejimi Halep'i Kuşatmaya Çalışıyor

Şam Rejimi Halep'i Kuşatmaya Çalışıyor

Esed güçleri, Suriyeli muhaliflerin Halep'in merkeziyle bağlantı noktasında yer alan Handerat'a saldırıyor. Handerat düşerse Halep'te muhaliflerin geçiş güvenliği ortadan kalkmış olacak.

A+A-

Esed güçlerinin Kurban Bayramı'nın ilk günü Halep'i kuşatmak için başlattığı operasyonda çatışmalar Handerat ve Sifat köylerinde şiddetli biçimde sürüyor. 2013 yılında Hama yönünde başlattığı saldırı ile Hanasır bölgesini kontrolü altına alan Esed rejimine bağlı güçler daha sonra ise Sifira, Tel Aran, Halep Havalimanı, Nekkarin, Şeyh Yusuf, Şey Neccar ve Organize Sanayi bölgelerinde ilerleyişini sürdürdü.

Daha sonra ise Halep Merkez Cezaevi bölgesini ele geçiren rejim güçleri Halep şehrini kuşatan bir yay çizerek ilerlemeye devam etti.

Temmuz ayında ise Halep'in güneyinde bulunan ve stratejik öneme sahip Cebeli Azzen bölgesi de Esed güçleri tarafından ele geçirildi.

Stratejik kasaba Handerat

Bu süreç içerisinde Suriyeli muhalif grupların Halep'in merkeziyle olan bağlantısı Leyramon bölgesiyle Handerat arasında kalan 4 kilometre genişliğindeki dar bir koridor vasıtasıyla devam etti. Hava Ceviyye bölgesinde üslenen rejime bağlı ordu güçleri ise ısı güdümlü füzelerle bu koridordan geçen araçları hedef alıyor. 

Uzun ve orta menzilli silahlarla süren çatışmalarda yer yer karşılıklı sızmalar ve sıcak çatışmalar da yaşanıyor. 

Al Jazeera Türk'e konuşan komutanlar kaderlerinin bu bölgede süren çatışmaların geleceğine bağlı olduğunu ve Halep kuşatmasının Beşşar Esed lehine sonuçlanmasının direnişe çok büyük bedel ödeteceğini söylüyor. 

Bölgede bulunan muhalif gruplar Hazm Hareketi, Nusra Cephesi, Sultan Murat Tugayları, İslami Cephe, Ceyşul Mucahidin, Muntasırbillah, Ceyşul Muhacirin el Ensar, Nurettin Zengi Hareketi.

Geçiş güvenliğinin ortadan kalkma tehlikesi

Halep'in kuzeyindeki Handerat ve Kastillo bölgelerinin Esed güçlerinin eline geçmesi durumunda muhaliflerin geçiş güvenliği tamamen ortadan kalkacak. Bu durumda daha önce Guta, Yermuk ve Humus'tan sonra Halep de rejim tarafından tamamen ablukaya alınmış olacak. 

Ayrıca Handerat'ın düşmesi durumunda bölgede bulunan ve muhaliflerin kuşatması altındaki tek Nusayri yerleşim birimleri olan Nübbul ve Zehra kasabaları ile rejim güçleri arasındaki mesefa 10 kilometreye kadar düşmüş olacak. 

Halep'in kuzeyindeki Handerat bölgesi Halep merkeze 3 buçuk kilometre uzaklığında ve yaklaşık 10 bin nüfuslu bir kasaba. 

Humus örneği

Suriye'nin en büyük kenti Halep'te rejimin olası kuşatması kentteki insani durumu daha da kötüleştirecek. 

Şam rejimi daha önce de Humus'ta benzer bir şekilde yaklaşık 2 yıl boyunca kuşatma uygulamış ve bölgede büyük bir insani dram yaşanmıştı. 

Kuşatma altında tuttuğu bölgelere ilaç ve gıda girişine izin vermeyen rejim güçleri bu şekilde kenti teslim olmaya mecbur bırakma politikası güdüyor.

Rejimin Humus'ta uyguladığı abluka, Cenevre 2 konferansında da gündeme gelmiş, varılan anlaşma ile bölgeye gıda ve insani yardım girişine bir süre izin verilmişti. 

suriye_harita.jpg

Al Jazeera / Yılmaz Bilgen

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum