1. YAZARLAR

  2. Osman Atalay

  3. Şam özgürleşmeden Kudüs asla özgürleşmeyecek
Osman Atalay

Osman Atalay

Yazarın Tüm Yazıları >

Şam özgürleşmeden Kudüs asla özgürleşmeyecek

A+A-

Suriye’de Cuma günü Humus kentine bağlı Hula kasabasında büyük bir katliam yaşandı. Hula kasabasına giden BM görevlileri, 32’si çocuk 60 yetişkin kadın ve erkek cesedi saydılar. Gözlemciler, kasabanın ordu tarafından önce tank ateşi ile vurulduğunu, ardından Şebbiha olarak bilinen rejime bağlı silahlı sivil milislerce sokaklarda insan avına çıkıldığını tespit etti.

Baas rejimi, 15 aydır Suriye’de şehirlere ağır silahlarla operasyonlar düzenleyerek katliamlarına devam ediyor. Suriye ordusu, geçen yıl Ramazan ayı arifesinde Hama’da iki günde 150 insanı, 4 Şubat Mevlid Kandili gecesi de Humus’ta iki gün içerisinde 300 insanı katletmişti.

Suriye Müslümanları, bugün Filistin ve Gazze halkının kaderini yaşıyor. 15 ayda 15 bin insan hayatını kaybetti, onbinlerce yaralı, sakat, kayıp, gözaltı ve 100 bini aşkın mülteci Filistin halkının kaderine benzer bir trajediyi yaşıyor. Suriye’de yaşanan katliamın baş sorumluları Nusayri azınlığa mensup Baas partisinin yöneticileridir.

Filistin, Çeçenistan, Bosna ve Kosova’da Rus-Sırp Ortodoks ve Siyonist ideolojinin Müslümanları acımasızca katlettiklerine yıllarca şahit olduk. Bugün aynı katliamların yaşandığı Suriye’de Müslüman kardeşlerimizin acımasızca her gün katledilişlerini çaresizce izliyoruz, tıpkı Bosna ve Filistin’de katledildikleri gibi.

BM (kınama örgütü), İİT (konferans örgütü), Arap Birliği (acil toplantı platformu) yetkililerinin kınama demeçleri dışında maalesef akan kanı durduracak samimi bir yaptırım kararı göremedik. Suriye halkı kendi kaderini, kendi gücü, iradesi ve sabrı ile çizmeye çalışıyor.

Suriye halkı çok büyük bir mücadele ile kendi direniş tarihini büyük bedeller ödeyerek yazıyor. Rusya, Çin, İran gibi çok güçlü ülkelerin Baas yönetimine verdiği fiziki desteğe karşı 15 aydır sivil direnişi sürdürüyor olması çok önemli ve aynı zamanda düşündürücü bir durum.

Suriye direnişi bölge halklarına acı bir gerçeği hatırlatmış oldu: SURİYE ÖZGÜR OLMADAN FİLİSTİN ÖZGÜRLEŞMEZ, ŞAM ÖZGÜRLEŞMEDEN KUDÜS ASLA ÖZGÜRLEŞMEYECEK. Halkın direnişi bize Baas rejiminin yıllardır karanlık ve gerçek yüzünü aydınlatmaya çalışıyor. Sözde direniş cephesi 40 yıldır Siyonist rejimin işgal ettiği Golan Tepeleri’ne tek kurşun atamayan Baas diktatörleri, Rusya’dan aldığı tankları, topları, uçakları bugün Müslümanları katletmek için Hama, Humus, Dera, İdlib şehirlerinde kullanıyor.

Arap devrimleri batı yanlısı zalim diktatörleri yerlerinden etti. Mısır, Tunus, Libya, Yemen halkının Filistin davasının yanında olduğu gibi, bugün Suriye halkının direnişinin de yanında olduğunu görüyoruz. Kudüs’ün bekçisi Şeyh Raid Salah’ın, İstanbul fetih kutlamasında Suriye direnişçileri ve Hama, Humus, Dera, İdlib, Şam, Banyas, Lazkiya, Deri zor şehirlerini selamlaması İslam dünyasına çok önemli bir mesajdı. Suriye’de katledilen Müslüman kardeşlerimiz bugün Rusya’dan gönderilen silahlarla öldürülmektedir. Suriye’de Baas rejimi değişmediği müddetçe Filistin halkının ve Mescid-i Aksa’nın kaderi değişmeyecektir.

Şam özgürleşmeden Kudüs asla özgürleşmeyecektir. Bugün Suriye’de akan kanı durdurmak tüm Müslümanların boynunun borcudur. Suriye’nin fethi inşallah gerçekleşecektir.

YENİ AKİT 

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum