1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Şam Esed Güçlerinin Ağır Ateşi Altında
Şam Esed Güçlerinin Ağır Ateşi Altında

Şam Esed Güçlerinin Ağır Ateşi Altında

Suriye'nin başkentin Şam'ın muhaliflerin yoğun olduğu banliyöleri sabahtan bu yana Esed'e bağlı güçlerce ağır silahlarla bombalandığı bildirildi.

A+A-

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC), Esed güçlerinin Kasyon dağından başkentin Duma, Doğu Guta, Haresta, Dareya, Mudamiye, Yermuk banliyölerine roket ve havan toplarıyla saldırısının ardından söz konusu banliyölerden siyah dumanın yükseldiğini belirtti.

Kentin Zemelka, Cobar ve Arbin bölgelerinde Özgür Suriye Ordusu(ÖSO) ile Esed birlikleri arasında yaşanan çatışmalardan dolayı bir savaş uçağının bölgeleri bombaladığını aktaran LCC, kuzeydeki İdlib kentindeki Maasara kontrol noktasından 25 askerin, mühimmatlarıyla beraber ÖSO'ya katıldığını kaydetti.

Bu arada, Halep'teki tarihi Emevi Camii çevresinde direnişçilerle Esed güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını vurgulayan Suriye Genel Devrim Konseyi üyesi medya sorumlusu Ahmet Ebu Yazan, Esed güçlerinin kontrolünü kaybettiği camiyi tekrar geri almak isteğini ve bunda başarılı olmadığını söyledi.

Kuzeydeki birçok kentte direnişçilerle Esed güçleri arasında çatışmaların yaşandığını ifade eden Ebu Yazan, Şam yönetimin her gün, başta Halep olmak üzere Rakka ve İdlib'i Scud füzeleriyle vurduğuna dikkati çekti.

Ebu Yazan, ÖSO'ya bağlı birliklerin Rakka'nın Ayn İsa beldesindeki 93. Alaya yardım götüren bir askeri helikopteri düşürdüğünü ileri sürdü.

Suriye'de Günün Bilançosu: 74 Ölü

Suriye'de Esed güçlerinin muhaliflerin yoğun olduğu kentlere ağır silahlarla saldırması sonucu 74 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), ordu birliklerinin sabahtan bu yana başkent Şam'ın Duma, Aseli, Arbin, Duma, Kabun ve Haresta banliyölerine düzenlediği saldırılarda 34 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. SNHR, ayrıca operasyonlarda, Halep'te 19, İdlib'te 8, Hama'da 5, Dera'da 3, Humus'ta 2, Rakka, Deyru'z Zor ve Tartus'ta birer olmak ülke genelinde çoğu sivil 74 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Bu arada Suriye Genel Devrim Konseyi, savaş uçağının Humus'un Zafaran köyüne ''varil bombası'' atması sonucu çok sayıda yaralının olduğunu aktardı.

AA

HABERE YORUM KAT