1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Şam Artık Fiili Olarak Suriye'nin Başkenti Değil"
"Şam Artık Fiili Olarak Suriye'nin Başkenti Değil"

"Şam Artık Fiili Olarak Suriye'nin Başkenti Değil"

Merkezi Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde bulunan Eş-Şark Stratejik Araştırma Merkezi'nin Müdürü Taki, "Şam artık fiili olarak Suriye'nin başkenti değil" dedi.

A+A-

Suriye'de gelinen son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulunan siyasi analist Semir et-Taki, "Gelecek dönemde çatışmaların ülkenin orta ve batı kesimlerine sıçramasıyla rejimin yıkılarak, düzenli ve yüksek donanımlı milislere dönüşeceğini tahmin ediyorum" dedi.

Merkezi Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde bulunan Eş-Şark Stratejik Araştırma Merkezi'nin Müdürü Taki, "Şam artık fiili olarak Suriye'nin başkenti değil. Suriye'nin egemenliği tartışmalı, ekonomi bozuldu, devletin işleyişi Şam'la sınırlı kaldı ve zayıfladı" ifadelerini kullandı.

Suriye'nin gelecekteki yönetim şekline ilişkin dikkat çekici tahminlerde bulunan Taki, "Üniter Suriye dönemi geçmişte kaldı. Merkezi yönetimin bir geleceği yok, yeniden yönetime gelmesi de mümkün değil." ifadelerini kullandı.

"İran desteğini azalttı"

AA muhabirinin sorularını cevaplayan Taki, "Son dönemde Esed rejiminin gerilemesinin birçok etkeni var. Bunlardan en belirgini İran'ın askeri, insani ve maddi yardımlarını azaltmış olmasıdır. Destek bir süredir Tahran'ın ülkedeki nüfuzunu destekleyen, Lübnan sınırına, böylelikle Hizbullah'a ulaşan Şam ekseni ve sahile uzanan Humus ekseni gibi eksenlerle sınırlı kaldı" diye konuştu.

Eş-Şark Stratejik Araştırma Merkezi Müdürü Semir et-Taki, İdlib ilinin büyük çoğunluğunu kontrol altına alan ve Esed rejiminin zayıflamasına yol açan Fetih Ordusu gibi son dönemde ortaya çıkan askeri oluşumları destekleme ile Esed rejimine karşı sahadaki mücadelede birlik sağlama konusunda uzlaşı olduğunu söyledi.

"Rejim kaybettiği toprakları alacak güçte değil"

Esed güçlerinde Tuğgeneral rütbesiyle görev yaparken Suriye krizinin başlamasıyla ordudan ayrılan İbrahim el-Cebbavi ise, "Şam rejimi kaybettiği toprakları alacak güçte değil. En az kayıpla birliklerini bir yerden çekmesini başarı sayarak kendi basın yayın organlarında kutlamaymış gibi gösteriyor" dedi.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT