Saldırıdaki Araç 26 Şubat'ta Ankara'ya Getirilmiş

14.03.2016 09:57
Saldırıdaki Araç 26 Şubat'ta Ankara'ya Getirilmiş
Ankara Kızılay'da 37 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda kullanılan aracın, 10 Ocak'ta Şanlıurfa'dan çalındığı belirtildi. Emniyet birimlerinin, yaşlı bir kadına ait olan otomobilin 26 Şubat'ta Ankara'ya getirildiğini tespit ettikleri ifade edildi.

Ankara son 5 ayda 3'üncü kez saldırıyla sarsıldı. Saldırganlar, seyir halindeki bombalı araçla Kızılay'daki otobüs duraklarını hedef aldı.

Habertürk'ün haberine göre, durakta bekleyen vatandaşları hedef alan saldırıda kullanılan aracın 10 Ocak'ta Şanlıurfa'dan çalındığı iddia edildi.

Emniyet birimlerinin, yaşlı bir kadına ait olan İstanbul plakalı 95 model BMW otomobilin, çalındığı gün Diyarbakır'a götürüldüğünü tespit ettiği ileri sürüldü.

Aracın 26 Şubat'ta Ankara'ya getirildiği iddia edildi.

6 araç Güneydoğu'da aranıyordu

Ankara polisi, bundan 2 hafta önce, 27 Şubat Pazar günü alarma geçmiş ve Kızılay bölgesinde bombalı araç aramıştı.

Öte yandan istihbarat birimleri Sur, İdil ve Nusaybin'de hayal kırıklığı yaşayan PKK örgütü üst düzey yöneticilerinin Nevruz öncesinde eylem kararı aldığını belirlemişti.

Son haftalarda PKK'nın bomba yüklü 6 araç ile saldırı hazırlığında olduğu istihbaratı ilgili birimlere gönderilmiş ve özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu kentlerinde bu araçlar aranmaya başlanmıştı.

Bu araçlar özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu kentlerinde aranıyordu.

PKK'nın bomba yüklü araçların ön hazırlıklarını Irak ve Suriye'de yaptığı, ardından Türkiye'ye gönderdiği belirtiliyor.

Araçların içerisinde oluşturulan ceplere tesir gücü yüksek C-4 tipi plastik patlayıcılar yerleştirildiğinde, bunun sınırlardaki x-ray sistemlerinde fark edilmesi de mümkün olmuyor.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim