1. HABERLER

  2. HABER

  3. Saldırı Öncesi Paylaşımla İlgili 2 PKK'lı Gözaltında
Saldırı Öncesi Paylaşımla İlgili 2 PKK'lı Gözaltında

Saldırı Öncesi Paylaşımla İlgili 2 PKK'lı Gözaltında

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Ankara'daki saldırıdan önce sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan ""Bomba" Ankara'da patlayacak!.." paylaşımında bulunulan "@DrBereday" hesabıyla ilgili PKK üyesi olduğu tespit edilen 2 kişi gözaltına alındı.

A+A-

Ankara'daki saldırıdan önce sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan "Bomba Ankara'da patlayacak!.." paylaşımında bulunulan "@DrBereday" hesabıyla ilgili, PKK üyesi olduğu tespit edilen 2 kişi gözaltına alındı.

AA muhabirinin emniyet yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Ankara'daki saldırıdan 9 saat önce "@DrBereday" kullanıcı adlı bir hesaptan, " 'Bomba' Ankara'da patlayacak!..", "IŞİD Ankara’da patlatmasın?!" ve "Ankara'da yapılacak eylemde IŞİD adı alında müdahele olabilir. Bunu engellemenin yolu Sol örgütlerin direct müdahalesidir. PKK yok bu işte" mesajları atıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğünün patlamaya ilişkin başlattığı soruşturma kapsamında, kamuoyunda tartışmalara yol açan sosyal medya hesapları da ayrı bir başlık olarak incelendi. 

2012'den beri aktif olan ve saldırının gerçekleştiği gün kullanıcısı tarafından kapatılan hesapla ilgili başlatılan incelemeyi kısa sürede tamamlayan emniyet yetkilileri, PKK üyesi oldukları öne sürülen 2 kullanıcıyı gözaltına aldı.

Çok sayıda eyleme katıldı

Gözaltına alınan Diyarbakır doğumlu Erhan Ö'nün (44) PKK örgütünün çok sayıda eylemine katıldığı, daha önce 2 kez gözaltına alındığı belirlendi. Zanlının, söz konusu hesabı birinci derecede bir yakınının telefonu üzerinden kullandığı tespit edildi.

Gözaltına alınan Suruç nüfusuna kayıtlı Mehmet P'nin (35) ise 2013 yılında yargılandığı davada, Kobani'de bomba eğitimi aldığının tanık ifadeleriyle kayıtlara geçtiği, 2013-2014 yılları arasında söz konusu davadan dolayı tutuklu kaldığı belirlendi.

Zanlının, 7 Haziran seçimlerinde bir siyasi partiden aday adayı olduğu da tespit edildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT