1. HABERLER

  2. HABER

  3. Saldırı 5 Milyon Suriye Parası İçin mi Yapıldı?
Saldırı 5 Milyon Suriye Parası İçin mi Yapıldı?

Saldırı 5 Milyon Suriye Parası İçin mi Yapıldı?

Reyhanlı’daki katliama ilişkin polis Esad rejimi ile irtibatlı 25 şüphelinin ismini belirledi.

A+A-

Saldırganların katliamı 5 milyon Suriye lirası (yaklaşık 130 bin TL) için yaptıkları ortaya çıktı. Patlayıcıların ise Lazkiye’den parça parça getirildiği belirlendi.

50 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİ KATLİAMIN PERDE ARKASI ARALANIYOR

REYHANLI’DAKİ saldırıya ilişkin soruşturma derinleştirilerek sürdürülüyor. İlçeye giden Ankara Terörle Mücadele Daire Başkanlığı’ndan özel bir ekip, tüm işyerlerinin güvenlik kameraları ile MOBESE’nin 1 aylık görüntülerini incelemeye aldı. Görüntülerden ve istihbarat raporlarından saldırıya karıştığı öne sürülen 4’ü Suriyeli 25 kişilik terörist ekibi de belirlendi.

Mukavemeti Suriye’ye bağlı 25 kişilik bu grup Türkiye’ye giriş yaptı ve çifte saldırıyı 5 milyon (Yaklaşık 130 bin TL) Suriye lirası karşılığında gerçekleştirdi.

Araçları kiralayan Acilci

Bu kişilerin 10’u gözaltına alınırken, 15 zanlı ise aranıyor. 25 kişilik bu grubun mülteci kamplarındaki çadır yangınlarını çıkaran ekip olduğu tespit edildi. Ankara, Adana ve İstanbul’da 31 plakalı bomba yüklü bir aracın ise arandığı ifade edildi. Araçların Mehmet Genç adına kiralandığı, bu kişinin THKPC’nin Acilciler grubu liderlerinden Mihraç Ural’a bağlı olduğu belirlendi. Olayda kullanılan 1 tona yakın patlayıcının Lazkiye’den parça parça ülkeye sokulduğu tespit edildi.

Halkı kışkırtma mesajları

Hain saldırının ardından ilçeye yerleştirilen Suriyeli mültecilere karşı provokasyonlar artarak devam ediyor. Facebook, twitter ve SMS’le bölge halkı, Suriyeli mültecilere karşı kışkırtılıyor. Sosyal medya ve kişilerin cep telefonlarına gönderilen SMS mesajlarında “Gördüğünüz Suriyeli’yi dövün”, “Evlerinden atın”, “Suriyelileri burada istemiyoruz” çağrısı yapıyor. Sokaklarda belli gruplar halkı kışkırtmak için slogan atıp, yürüyüş yapıyor. Yaşanan gerginlik üzerine çok sayıda Suriyeli ilçeyi terketti. Önceki gün 4 Suriyeli sokak ortasında provokatörler tarafından sopalarla dövüldü.    

SURİYELİ KEMAL O ANLARI ANLATTI

REYHANLI’DA meydana gelen bombalı saldırıların hemen ardından tanımadığı yaşlı bir kadını olay yerinden uzaklaştırmak için sırtında taşırken görüldüğü fotoğrafla gündeme gelen Suriyeli genç Kemal Ezer (25), o anda yaşadıklarını anlattı: “Kardeşim ilk patlamadan 5 dakika önce belediye yakınlarına Anneler Günü için hediye almaya gitmişti. Patlama sesini duyunca kardeşimi aramaya gittim. Olay yerine gittiğinde yaralılarla karşılaştım, çığlık atan anneleri görünce de yardım ettim. Çok şükür kardeşim de orada değilmiş.”

‘177 ÖLÜ VAR’ İDDİASI TAHRİK AMAÇLI

SAĞLIK Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Reyhanlı’da 177 kişi öldü” iddialarına cevap verdi. Ölü sayısının 50 olduğunun altını çizen Müezzinoğlu, “Saat saat, dakika dakika gelen bilgiyi ilk andan itibaren açıklıyorum. Birileri kamuoyunu tahrik etmek istiyor. Kamuoyu’nun sağduyusunu kaybetmeden yapılan kasıtlı planları aşacağımıza inanıyorum” dedi.

Acınızı paylaşmak için...

Provokatörlerin hedefindeki Suriyeliler ise saldırıyı kınıyor. Hama’dan kaçarak Reyhanlı’ya sığınan Velidi, “Esad katliamından kaçartık. Burada yaşayanlar kardeşlerimizdir. Ancak şimdi üzüntülüler. Biz de çok fazla ortalıkta dolaşamıyoruz. Bize ekmek yardımı yapan Reyhanlılının dahi cenazesi var” dedi. Çocuklarının hasta olduğunu vurgulayan Rifat Mustı ise “Dışarı çıkmaya korkuyoruz. İnşallah bu günler sona erecek” diye konuştu. Yeşilköy beldesi Belediye Başkanı Fatma Selimoğlu da ilçedeki Suriyeli ziyaret ederek “Hepimiz sağduyulu olmalıyız” dedi.

ESNAFA DA SURİYELİ DİYE SALDIRDILAR

Züccaciye sahibi Reyhanlılı Hamza Eren “Patlamada iş yerim yerle bir oldu. Can havli ile dışarı çıktım, bir grup Suriyeli olduğumu iddia ederek bana saldırdı. Polis zor kurtardı. Büyük bir provokasyon var burada” dedi.

SALDIRIYI YAPAN SIĞINMACILAR DEĞİL

HATAY Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Reyhanlı’daki bombalı saldırıları gerçekleştirenlerin sığınmacılar olmadığını belirterek “Altını çizerek söylüyorum, bu menfur hadiseyi yapanlar bize sığınanlar veya muhalifler değil. Bunu yapanlar kendi içimizden, başka yerlerden irtibatlı kendi vatandaşlarımız. Bunların 9’u yakalanmıştır. Reyhanlılardan bugüne kadar gösterdikleri sağduyulu tutumu devam ettirmelerini istiyorum” dedi.

Hayat normale dönmeye başladı

REYHANLI’DA bombalı saldırılardan etkilenen ev ve iş yerlerinde hasarın giderilmesi için çalışmalar yoğun şekilde sürüyor. İlk patlamanın olduğu Reyhanlı Belediyesi hizmet binasında enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken, çevredeki yollar ise yaya ve araç trafiğine açıldı. Belediye binasının yanında patlamanın etkisiyle oluşan büyük çukur kapatıldı, çevreye dağılan enkaz parçaları da toplandı. Patlamada hasar gören araçlar da çekicilerle kaldırıldı.

Vatandaşlar ise ev ve iş yerlerinin kırılan camlarını taktırmaya başladı. Elektrik şirketi ekipleri de zarar gören elektrik kablolarını onararak, ilçedeki akımı daha sağlıklı hale getirmek için çalışma başlattı. Hayatın yavaş yavaş normale döndüğü ilçe genelinde öğrencilerin okullarına gittikleri görüldü. Vatandaşlar enkaza dönen binalardan eşyalarını kurtarmak için çalışmalara katılmaya başladı. Enkazdan sağlam eşyaların kurtarılmasına polisler de yardım ediyor. 

STAR

HABERE YORUM KAT