1. HABERLER

  2. HABER

  3. Saldırgan Aşırı Sağcı ve İslam Karşıtıymış!
Saldırgan Aşırı Sağcı ve İslam Karşıtıymış!

Saldırgan Aşırı Sağcı ve İslam Karşıtıymış!

Kuzey Avrupa ülkesi Norveç'te yaz kampına baskın yapan ve 84 kişiyi öldüren aşırı ırkçı ve İslam karşıtı.

23 Temmuz 2011 Cumartesi 10:55A+A-

Norveç'te kent merkezinde gerçekleştirilen bombalı saldırıda ve başkent Oslo yakınlarındaki bir adada yaz kampına düzenlenen silahlı saldırıda şu ana kadar 91 kişinin öldüğü tespit edildi. Ölenlerin 84’ü yaz kampındaki silahlı saldırıdan…

Hani Aşırı Dinci Terör Örgütü El-Kaide’nin İşiydi?

Saldırı sonrası gözler El-Kaide’ye çevrilmişti. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de medya saldırının 11 Eylül saldırısına benzerliğine dikkat çekerek bir numaralı şüphelinin El-Kaide’li İslamcılar olduğunu yazdı. Oysa saldırgan Hıristiyan, aşırı sağcı ve İslam karşıtı biri imiş…

Yaz kampındaki saldırıyı gerçekleştiren ve 84 genci öldüren saldırganın aşırı sağ görüşlü olduğu ve Müslüman karşıtı görüşlere sahip olduğu açıklandı.

Şüphelinin, sosyal paylaşım sitesi facebook'taki sayfasındaki profiline, "muhafazakâr, Hıristiyan ve bekâr olduğunu", ayrıca av ve "World of Warcraft" ve "Modern Warfare 2" gibi savaş oyunlarıyla ilgilendiğini yazdığı belirtildi.

Polis yetkilisi Roger Andresen basına yaptığı açıklamada, aşırı sağ görüşlü, Norveçli 32 yaşındaki şüpheliyi iki saldırıdan da sorumlu tutmak için kanıtların bulunduğunu belirtti.

Polis müdürü Sveinung Sponheim da yaptığı açıklamada, saldırıdan sonra kaçan ve bir süre sonra yakalanan şüphelinin internetteki mesajlarını incelediklerini, kendisinin de bazı bilgiler verdiğini belirtti. Sponheim, "soruşturma açısından ilginç bazı bilgiler verdi. Bu bilgilerle daha ileri gideceğiz" dedi.

Sponheim, saldırının arkasında birkaç kişinin bulunabileceği varsayımı üzerinde durduklarını, saldırıda "en az 1 otomatik tüfeğin kullanıldığını" kaydetti.

Polisin verdiği bilgiye göre saldırgan 32 yaşında, uzun boylu ve sarışın. Görgü tanıklarına göre Utoeya adlı küçük tatil adasında çevrede kaçışan gençlerin üzerine rastgele ateş açtı. 42 yaşındaki görgü tanığı Anita Lien, gençlerin dehşet içerisinde kaçıştıklarını söyleyerek, "tümü çok genç, 14-19 yaş arasında" dedi. Görgü tanıkları, saldırganın polis üniforması giydiğini belirtti.

Sponheim, yakalanan kişinin, 7 kişinin öldüğü Oslo'daki bombalama olayının da ana şüphelisi olduğunu kaydetti.

 

HABERE YORUM KAT