Salah Sultan: 'Açlık Grevindeki Oğlumun Hayatı Elinizde'

15.10.2014 23:51
Salah Sultan: 'Açlık Grevindeki Oğlumun Hayatı Elinizde'
Müslüman Kardeşler liderlerinden Salah Sultan, 270 gündür açlık grevi yapan oğlu Muhammed’in hayatının tehlikede olduğunu ve başına bir şey geldiği takdirde Mısır yargısının sorumlu olacağını söyledi.

Mısır’da 3 Temmuz askeri darbesinin ardından ‘Rabia Operasyonu’ davasından yargılanan Müslüman Kardeşler liderlerinden Salah Sultan, oğlu Muhammed ile birlikte hakim karşısına çıktı. Salah, 170 gün açlık grevi yapan oğlu Muhammed’in hayatının tehlikede olduğunu ve başına bir şey geldiği takdirde Mısır yargısının sorumlu olacağını söyledi.

Oğlunun gözaltına alındıktan sonra 150 kilodan 70 kiloya düştüğünü ifade eden Sultan, Muhammed'in altı farklı hapishanede çeşitli işkencelere maruz kaldığını söyledi.

‘Rabia Operasyonu’ davası

3 Temmuz 2013’te gerçekleşen askeri darbenin ardından Rabia ve Nahda meydanlarında darbeyi protesto etmek amacıyla çadırlar kurulmuştu. Darbe karşıtı eylemleri dağıtan Mısır polisi, çok sayıda İhvan lideri ve mensubunu gözaltına aldı. Rabia ve Nahda meydanlarında gözaltına alınan kişiler, silahlı eylem yapmak, polise ve Kıptilerin kiliselerine yönelik operasyon düzenlemek amacıyla meydanda bir ‘operasyon odası’ kurmakla suçlanıyor. Bu suçlamaların toplandığı davaya ‘Rabia Operasyonu’ ismi verildi.

Hakim Muhammed Şehate’nin başkanlığında Kahire Suçlar Mahkemesi, ‘Rabia Operasyonu’ davasında Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Bedi başta olmak üzere 50 İhvan liderini yargılıyor.

Kaynak: Al Jazeera

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim