1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sakarya’dan Soma’ya Taziye Mesajı
Sakarya’dan Soma’ya Taziye Mesajı

Sakarya’dan Soma’ya Taziye Mesajı

Özgür-Der Sakarya Şubesi Soma’da meydana gelen kazada hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına bir taziye mesajı yayınladılar.

A+A-

Özgür-Der Sakarya Şubesi adına Yönetim Kurulu Üyeleri Baki Kızıltepe ve  Ömer Sevim bir basın bildirisi ile Soma’da meydana gelen kazada hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına bir taziye mesajı yayınladılar.

Mesajın tam metni aşağıdadır:

Soma’lı kardeşlerimizin acılarını paylaşıyoruz

Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciası dolayısıyla derin bir üzüntü içerisinde olduğumuzu belirterek basın bildirimize başlıyoruz:

Kazada hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Rabbimizden bağışlanma dilerken yakınlarına sabrı cemil diliyoruz. Yaralananların ise bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını da yine Yüce Allah’tan dua ve niyaz ediyoruz.

Seçimlerden yeni çıkmış ve bir başka seçim iklimine kilitlenmiş bir ülkede meydana geldi bu acı olay. Vefat edenlerin sayısı bugün itibariyle 284 kişi. Birçok aile de hala kederle beklemekte. Zira halen maden de yerin 400 metre altında 100 ü aşkın işçinin olduğu tahmin ediliyor ve her geçen saat umutları bir kez daha tüketiyor.

Hükümet kanadından Enerji Bakanı Taner Yıldız ilk andan beri olay yerinde ve çalışmaları takip ediyor. Bakan Yıldız ; ”Herhangi bir kusur veya ihmal varsa kim olursa olsun affedilmeyecek ve sorumluları ortaya çıkartılacaktır” diyerek olayda ihmalin olabileceğini işaret ediyor.Muhalefet liderleri sendikalar ve diğer toplumsal kuruluşlar Soma’ya giderek halkın acılarına ortak olmaya çalışıyorlar.

Merkez Bankasındaki döviz rezervinde rekor üstüne rekor kıran (!) Türkiye’de iş kazalarında, yalnızca basında çıkan haberlere göre 2013’te 1235 işçi hayatını kaybetmiştir. 2013’te ölen işçi sayısı, önceki seneye göre yüzde 70 artmıştır. 2013’te ölen işçilerden 103’ünün kadın, 59’unun çocuk ve 22’sinin ise anlaşılmıştır. Haber niteliği taşımayanlar (!) ve meslek hastalıkları nedeniyle ölenler ise bu sayılara dâhil değildir. Ayrıca sadece Soma’da 2011 yılından bu yana yaşanan iş kazalarında 11 kişi hayatını kaybetmiş 30’a yakın kişi ise yaralanmıştır.

Yaşanan iş kazalarında olduğu gibi Soma’daki bu hazin olayda da ağır iş koşulları, tedbirsizlik ve belki de denetimsizlik en önemli etkenlerden. Yaşanan onca maden kazası ve diğer iş kazalarına rağmen her yıl kazalarda yaşamını yitirenler ve yaralananların sayısının artması, bu hususta en temel sorumlu olan devletin denetim ve kontrol mekanizmalarını yeterince işletmediğini ve işçilerin çalışma koşulları konusunda uzmanlarca yapılan uyarı ve çalışmaları görmezden geldiği anlaşılıyor.

Biz Sakarya Özgür-Der Şubesi olarak bu tür olayların önüne geçmenin ilk şartının iş ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi denetimlerin daha hassas ve yerinde yapılamasının gerektiğini bir kez daha vurgularken son olarak yeniden kazada hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet yakınlarına ise sabırlar diliyoruz.

Özgür-Der Sakarya Şubesi

HABERE YORUM KAT