1. HABERLER

  2. HABER

  3. Said Nursî’nin Mezarı Hâlâ Orada
Said Nursî’nin Mezarı Hâlâ Orada

Said Nursî’nin Mezarı Hâlâ Orada

TARAF’IN Said Nursî’nin mezar yerine ilişkin haberinden sonra, definde yer alan polis memuru İdris Kahveci o günün ayrıntılarını anlattı.

A+A-

Arzu Yıldız / Taraf

Said Nursî’yi Isparta Şehir Mezarlığı’na defneden dört polisten biri olan İdris Kahveci, cenazeyi nasıl defnettiklerini Taraf ’a anlattı.

78 yaşındaki Kahveci, o zaman 25 yaşında bir polis memuruydu. Mezarın başka bir yere nakledilmediğini belirten Kahveci, “Ben yerini açıklayamam. Çünkü bildiğim kadarıyla 50 yıllık devlet sırrı süresi var. Açıklamak için devlet makamlarına yazı gönderdim. Onlardan olumlu bir yanıt gelirse mezarın yerini gösterebilirim” dedi. Kahveci, cenazenin defnedildiği günü şöyle anlattı: “Bakırdan lehimli bir tabut getirdiler. Önceden hazırlanmış, başka bir isim adına kazılmış mezara dört polis birlikte defnettik. Gece 2.5 - 3 arasıydı. Teneke bir tabut ve ağzı lehimliydi. Orta seviyede mezarlıktaki çeşmeye yakın bir yere defnettik. Definden sonra 2- 3 yıl bu mezarı gözetledik. Cenazeyi Afyon’a getirmişlerdi. Kardeşi gözleri kapalı bir şekilde, Afyon’da cenazeyi karşıladı. Onsan sonra askerî bir pikaba kondu. Daha sonra şehre yaklaşınca pikap şoföründen aracı biz aldık. Daha önce başka biri adına hazırlanan mezara defnettik. O gece hava yumuşaktı, toprak da kuruydu bu yüzden işimiz; defin, cenazeyi getirme ve geri dönme dahil bir saat sürdü.”

“Uzun süre nöbet tuttuk”

Mezarın bulunup başka bir yere defnedilmesi iddialarıyla ilgili de Kahveci, şunları söyledi: “Kimsenin bulmasına imkân yok. Biz mezarı uzun süre takip ettik. Çeşmeye yakın bir yere gömdük. Gelenlerin dikkatini çekmeyecek şekilde gömüldü. Mezarın yerini söylemem için beni birçok kişi aradı. Bunlardan bunaldığım için Kahveci soyadını değiştirdim. Evimi taşıdım. Ancak ne yapsam da bana ulaşmayı başardılar. Biz cenazeyi defnederken, yalnızdık. O dönem bu mezarın çok gizli kalması konusunda bilgi sahibiydik. Biz bu sırra bağlı kaldık. Ben iki senede bir giderim, orada mezarı da ziyaret ederim. Hiçbir değişiklik olmadı. Gömdüğümüz yerde duruyor. O dönemde biz mezarın etrafına otlar ekmiştik.”

HABERE YORUM KAT