1. HABERLER

  2. HABER

  3. Said Nursi'nin M. Kemal'e Yazdığı Mektup
Said Nursinin M. Kemale Yazdığı Mektup

Said Nursi'nin M. Kemal'e Yazdığı Mektup

Said Nursi'nin M. Kemal'e yazdığı mektup Köşk'ün arşivinde tutuluyor. Mektupta Nursi, M. Kemal'e “İslam âlemi kahramanı Paşa Hazretleri” diye hitap ediyor.

04 Ocak 2011 Salı 16:00A+A-

Mektubun içeriği şöyle:

Daha önce varlığı ve içeriği konusunda çeşitli spekülasyonlar yapılan mektupta, Said Nursi, övücü hitaptan sonra M. Kemal Atatürk'e nasihatlerde bulunuyor.

Bu mektup, üzerine 'Çok mühim bir mektup' notu düşülerek, Çankaya Köşkü Cumhurbaşkanlığı Arşivi'nde 3 sayfalık bir metin olarak tutuluyor.

İSLAM ÂLEMİ KAHRAMANI PAŞA HAZRETLERİ

Habertürk'ün haberine göre mektupta Nursi, önce Atatürk'e "İslam âlemi kahramanı Paşa Hazretleri" olarak hitap ederek, akabinde şu ifadeleri kullanıyor: "Ey şanlı gazi. Zat-ı âliniz hem muzaffer ordunun hem muazzam Meclis'in manevi şahsiyetini temsil ediyorsunuz."

Nursi, iltifatlarda bulunduktan sonra, "İki cihanda mutluluk ve başarılarınızı can-ı gönülden dileyen bu fakirin, bir meselede 10 sözünü, tavsiyesini birkaç nasihatini dinlemenizi rica ediyorum." diyor.

Said-i Nursi 9 Kasım 1922'de ziyaret ettiği Meclis'te Bitlis Mebusu Arif Bey ve arkadaşlarının Meclis Başkanlığı'na yaptıkları başvuruyla kürsüye davet edilir.

Kürsüde Milli Mücadele gazilerini tebriklerini sunup, dua eder. Bu gelişmeler, aynı gün Meclis Zabıt Ceridesi'nin kayıtlarına girer, bir gün sonra Hâkimiyeti Milliye Gazetesi'nde de haber olur. Fakat dua ve tebrik dışında uzun bir konuşma söz konusu değildir.

Yılların tartışma konusu olan, 88 yıldır orijinal hali bilinmeyen ve ilk defa ortaya çıkan bu mektubun 10 nasihatlik bölümü, M. Kemal Atatürk'e özel olarak hitap ettiği ifadeler çıkarılıp, bazı değişiklikler yapılarak Said Nursi'nin 'Tarihçe-i Hayat' kitabında yayınlanmış.

Ancak, çeşitli kaynaklarda Said Nursi'nin Meclis'te 9 Kasım 1922'de yaptığı konuşma olduğu zannedilen 10 maddelik metin ile bu mektup arasında çok farklılık var. Tarihçe-i Hayat kitabının 124-125-126-127 No'lu sayfalarında, milletvekillerinde dine karşı gördüğü lakaytlık sebebiyle on maddelik beyanname neşredip, dağıttığı belirtiliyor.

"NAPOLYON'U DEĞİL SELAHADDİN EYYUBİ'Yİ ÖRNEK AL"

Said Nursi, bu mektubu Meclis ziyaretinden kısa süre sonra, 23 Kasım 1922'de yazar.

Mektubunda, Atatürk'e Napolyon'u değil, Selahaddin-i Eyyubi gibi İslam kahramanlarını örnek alması gerektiğini hatırlatan Nursi, "Sizin bu başarınızı ve büyük hizmetinizi takdir eden ve sizi çok seven müminler, sıradan ama sağlam Müslüman'dırlar. Sizi ciddi sever ve sizi tutar ve size minnettardırlar." diye devam eder.

Yıllardır varlığı tartışılan bu mektup Said Nursi'nin M. Kemal'e yazdığı ilk ve son mektuptur. Mektup, bu haliyle ilk defa Habertürk tarafından yayınlandı.

HABERE YORUM KAT

21 Yorum