1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. ‘Saîd-i Nursî - M. Kemal Savaşı’nda Yeni Bir Cebhe...
‘Saîd-i Nursî - M. Kemal Savaşı’nda Yeni Bir Cebhe...

‘Saîd-i Nursî - M. Kemal Savaşı’nda Yeni Bir Cebhe...

Bugünlerde, ‘Hür Adam’ isimli bir filmle yeniden gündeme taşınan bir konu hakkında, Said Nursî / M. Kemal veya nurculuk/ kemalizm , daha genel çerçevede ise, müslüman halk ile laik kadrolar arasındaki savaşın geçmişinden bir kesite kısaca bakmakta, hâfı

12 Ocak 2011 Çarşamba 19:32A+A-

'Saîd-i Nursî - M. Kemal Savaşı'nda yeni bir cebhe...
SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

Bugünlerde, 'Hür Adam'  isimli bir filmle yeniden gündeme taşınan bir konu hakkında, Said Nursî / M. Kemal veya nurculuk/ kemalizm  , daha genel çerçevede ise, müslüman halk ile laik kadrolar arasındaki savaşın geçmişinden bir kesite kısaca bakmakta, hâfızalarımızdaki bilgileri yenilemekte fayda var..

T.C. döneminde sahnede elbette her iki tarafta daha başka aktörler de vardır..

Ama bu iki isim, kendi cehahlarındaki sembol isimlerdendir..

Önce, bu iki ismin yaşadığı dönemin, Osmanlı'nın 600 küsur yıllık varlığının çöküşü ve o enkaz üzerinde yeniden bir şeyleri toparlayıp, yeni sosyal düzenler kurma çabaları içinde geçen bir zaman dilimi olduğunu hatırlamalıyız..

O yıkılış döneminde, enkazdaki her bir parçanın yeniden ayağa kalkma çırpınışlarında  iç zaaflardan ayrı olarak, dış etken olarak rol almış olan emperyalist odakların müdahalelerini, iki ayrı dünyanın asırlarca süren boğuşmasının bir son hesablaşmasını ve dışardakilerin kendi değerlerini hâkim kılmak için içimizden ortaya çıkan ve  aşağılık duygusu ile iyice kuklalaştırılmış kadroların emperyalizmin değerlerine itaat etmeyi varolmanın temel şartı ve de 'ilerlemek' zanneden anlayışı ile, buna karşı müslüman halkların direnme çabalarını bir daha hatırlayalım..

Yazının devamı...

HABERE YORUM KAT