1. HABERLER

  2. HABER

  3. Şahin'e İkinci Dava: 36 Yıl Hapsi İsteniyor
Şahine İkinci Dava: 36 Yıl Hapsi İsteniyor

Şahin'e İkinci Dava: 36 Yıl Hapsi İsteniyor

Ergenekon soruşturması kapsamında Sivas'ta kuyumculuk yapan Ermeni cemaati temsilcisi Minas Durmazgüler'e suikast iddialarına ilişkin soruşturma tamamlandı.

25 Haziran 2011 Cumartesi 06:15A+A-

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, ikinci Ergenekon davası tutuklu sanığı İbrahim Şahin hakkında 'ruhsatsız silah ve mermi bulundurmak' suçundan 15 yıldan 36 yıla kadar hapsi istendi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kararı ile özel yetkisi kaldırılan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Kasım İlimoğlu tarafından hazırlanan iddianame, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkemenin iddianameyi kabul etmesiyle dava açıldı. Henüz Ergenekon davası ile birleştirilme kararı verilmeyen davanın iddianamesinde, Minas Durmazgüler müşteki olarak yer aldı. 10 sayfalık iddianamede Susurluk hükümlüsü İbrahim Şahin ile Garip İrfan Torun sanık olarak yer aldı. İddianamede, Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, İbrahim Şahin ve 12 arkadaşının, Ermeni kökenli Sivas'ta yaşayan Minas Durmazgüler'e, şüphelilerden Ersin Gönenci tarafından suikast girişiminde bulunulacağı yönünde istihbarat alınmasının ardından soruşturmaya başlandığı hatırlatıldı. Bunun üzerine Ersin Gönenci'nin telefonlarının dinlenmeye başlandığı anlatıldı. Gönenci'nin İbrahim Şahin ile yakın ilişki içinde olduğunun tespit edildiği, Gönenci'nin, Minas Durmazgüler hakkında topladığı bilgileri İbrahim Şahin'e ilettiği kaydedildi. İbrahim Şahin'in ayrıca Oğuz Bulut ve Fatma Cengiz ile de ilişki içinde olduğu da kaydedildi. Bu 4 isim hakkında kamuoyunda ikinci Ergenekon olarak davanın açıldığı belirtildi. Ergenekon davasının bazı sanıklarıyla bağlantılı olduğu gerekçesiyle Ergenekon davasıyla birleştirilmesi talep edildi. İddianamedeki diğer sanık Garip İrfan Torun'un 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi istendi. (Zaman)

HABERE YORUM KAT