1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sağlık Çalışanları Şiddete Karşı Ayakta
Sağlık Çalışanları Şiddete Karşı Ayakta

Sağlık Çalışanları Şiddete Karşı Ayakta

Sağlık çalışanları, meslektaşlarının öldürülmesi nedeniyle bir günlük iş bıraktı.

19 Nisan 2012 Perşembe 16:20A+A-

Sağlık çalışanları, görevi başında öldürülen Doktor Ersin Arslan için Türkiye genelinde bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Gaziantep'te geçtiğimiz gün bir hasta yakını tarafından odasında öldürülen genç doktor, Sağlık Bakanlığı'nı da harekete geçirdi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Daha kuvvetli, caydırıcı maddeler konabilir mi? Adalet Bakanı ile bu konuyu görüşeceğim" dedi.

Gaziantep'te fedekarca çalışan ve hastalarına şifa dağıtan Doktor Ersin Arslan, dedesi ameliyat masasında hayatını kaybeden biri tarafından hem de görev yaptığı hastanede saldırıya uğradı. Meslektaşları kurtarmaya çalıştı ama genç doktor son nefesini verdi.

Sağlık Çalışanları Ayakta

Bu olay sağlık çalışanlarını ayağa kaldırdı. Türkiye genelinde 1 günlük iş bırakma eylemine gidildi ve acil servisler dışında hizmet verilmedi.

Mezun olduğu Karadeniz Teknik Üniversitesinde de anılan genç doktorun başına gelenler, görev yeri Gaziantep'te protesto edildi. Sağlık çalışanları sadece Gaziantep'te değil, İstanbul'dan İzmir'e, Tarsus'tan Ankara'ya kadar yurdun dört bir yanında protesto eylemi yaptı.

Ankara'da Numune Hastanesi önünde buluşuldu. Abdi İpekçi Parkı'na kadar yürüyen grup yaşananları protesto etti. Ankara’daki eyleme CHP’li vekiller de destek verdi.

Yürüyüşe katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Çok acı bir olay. Umut ediyorum ki bundan sonra son olur " dedi.

Bu arada Türk Tabipler Birliği Başkanı Eriş Bilaloğlu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile görüştü.

Bilaloğlu, "Sağlık alanında şiddeti ortadan kaldırabilecek bir yasa maddesinin ki hızla düzenlenerek gündeme alınmasını ilettik" dedi.

Akdağ’dan Yeni Düzenleme Sinyali

Olayla ilgili soruşturma başlatan Sağlık Bakanı Akdağ, yeni bir düzenlemenin sinyalini verdi.

Akdağ, "Daha kuvvetli, cezalandırıcı, caydırıcı maddeler konabilir mi? Adalet Bakanı ile bu konuyu görüşeceğim. Bir Meclis Araştırması vereceğiz. Yakında özel bir hat oluşturacağız. Bir sağlık çalışanı kendisiyle alakalı psikolojik ya da fiili şiddetle ilgili bir durumla karşılaşmışsa doğrudan bu hatta müracaat edebilecek" dedi.

Hastane Girişine X Ray Cihazı

Hastane girişlerine x ray cihazlarının konulması ile ilgili de çalışmalar sürüyor.

TBMM Sağlık Çalışanlarına Saldırıları Araştıracak

Öte yandan AK Parti'li Cevdet Erdöl ve 35 milletvekili, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının araştırılmasını istedi

Meclis Başkanlığı'na sunulan araştırma önergesinde, sağlık çalışanlarına yönelik münferit de olsa şiddet olaylarının olduğu, bu saldırıların da bazen hasta bazen de hasta yakınlarınca gerçekleştiği belirtildi.

Önergede, "Nedeni ne olursa olsun şiddetin hiçbir türü, hiçbir kimseye karşı ve hele sağlık çalışanlarına karşı asla mazur görülemez" denildi.

Önergeyle, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının araştırılması, varsa gerekçelerinin bilimsel olarak tespit edilmesi ve çözümleri konusuna politika geliştirilmesinin amaçlandığı belirtildi.

Önergenin, 24 Nisan Salı günü Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesi ve Araştırma Komisyonu kurulması planlanıyor.

TRT 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum