1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Sağ da Olsa Ölü de Olsa Çocuklarımı İstiyorum”
“Sağ da Olsa Ölü de Olsa Çocuklarımı İstiyorum”

“Sağ da Olsa Ölü de Olsa Çocuklarımı İstiyorum”

Ege Denizi açıklarında alabora olan teknelerinden sağ kurtarılan 15 Suriyeli, kayıp akrabalarının bulunmasını umut ediyor.

A+A-

Suriyelilerden Cihan Cemil, yaptığı açıklamada, yaklaşık bir hafta önce akrabalarıyla İzmir'e geldiklerini ve Ege Denizi'nden Avrupa'ya geçmek istediklerini söyledi.

Organizatörlerle anlaştıktan sonra bindikleri teknenin yol boyunca arıza yaptığını belirten Cemil, çocukları daha güvende olmaları için küçük bir kamaraya indirdiklerini anlattı.

“Sağ da Olsa Ölü de Olsa Çocuklarımı İstiyorum”

Tekne su almaya başlayınca çocuklarını kurtaramadıklarını ve sağ kurtulanların 5 saat boyunca deniz üstünde yardım beklediğini dile getiren Cemil, yaşları 6 ve 11 arasında değişen 2'si erkek biri kız 3 çocuğunun da hâlâ kayıp olduğunu vurguladı.

Kurtulduğuna sevinemediğini, acısının tarif edilemez olduğunu ifade eden Cemil: “Sağ da olsa ölü de olsa çocuklarımı istiyorum, perişanız, yardım edin.” dedi.

Çocukların dedesi Muhammed Cemil de tekneye yaklaşık 30 akraba bindiklerini, ancak çoğu çocuk 15 kişinin henüz kurtarılamadığını kaydetti.

Konuşurken fenalaşan Cemil, gelecek için plan yapamadıklarını, tek isteklerinin kayıpların bulunması olduğunu kaydetti.

15 Kişi Kayıp

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, ihbar üzerine Aydın'ın Kuşadası Körfezi açıklarında, balıkçı tekneleri ve Ege Liman İşletmeleri’ne ait “Palaemon” isimli römorkörün da katılımıyla kurtarma çalışması başlatmıştı. Çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan 15 mülteci kurtarılmış, kayıp olduğu belirtilen 15 kişiye ulaşılamamıştı.

Sağ kalanların balıkçılar tarafından kurtarılması ve 1,5 yaşındaki Muhammed Halef'in denizden çıkarılması görüntüleri, kamuoyuna yansımıştı.

Mültecilere “Yasa Dışı” Geçiş Sağlayan Kişi Tutuklandı

Kuşadası Körfezi açıklarında önceki gün alabora olan teknedeki mültecileri yasa dışı yollardan yurt dışına kaçırmayı organize ettikleri iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişiden biri tutuklandı.

Gözaltına alınan Z.A. (52) ve Ö.A.'nın (20), Kuşadası Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği’ndeki işlemleri tamamlandı.

Adliyeye sevk edilen zanlılardan Ö.A., “örgütlü olarak göçmen kaçakçılığına aracılık etmek” suçlamasıyla sevk edildiği mahkemece tutuklandı. Z.A., adlî kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kuşadası Körfezi açıklarında, önceki gün alabora olan teknedeki 45 mülteci kurtarılmış, kayıp olduğu belirtilen 15 kişi için arama çalışması başlatılmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT