1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUDAN

  4. Sadık el-Mehdi'nin Eşi Serbest Bırakıldı
Sadık el-Mehdi'nin Eşi Serbest Bırakıldı

Sadık el-Mehdi'nin Eşi Serbest Bırakıldı

Şerif, "Sudanlı yetkililer eşim Meryem'i serbest bıraktı. Eşim eve ulaştı" dedi.

A+A-

Sudan'da muhalif Milli Ümmet Partisi Genel Başkanı Sadık el-Mehdi'nin aynı zamanda yardımcısı olan kızı Meryem es-Sadık el-Mehdi'nin serbest bırakıldığı bildirildi.

Mehdi'nin eşi Adil Şerif, "Sudanlı yetkililer eşim Meryem'i serbest bıraktı. Eşim eve ulaştı" dedi.

Eşinin, serbest bırakılmadan önce başkent Hartum'un batısında bulunan Umdurman kentindeki kadınlar hapishanesinde tutulduğunu aktaran Şerif, eşi hakkındaki suçlamaların hiçbirinin ispatlanamadığını belirtti.

Meryem el-Mehdi, 12 Ağustos'ta Paris dönüşü güvenlik güçleri tarafından havaalanında gözaltına alınmıştı.

Gözaltı operasyonunun, Milli Ümmet Partisi ile ayrılıkçı silahlı 4 hareketi bünyesinde barındıran "Devrim Cephesi" arasında, Paris'te imzalanan anlaşmadan birkaç gün sonra gerçekleştiği ifade edilmişti.

Söz konusu anlaşma ise ulusal diyaloğun gerçekleşmesi için doğru adımları atmak üzere "operasyon bölgelerinde saldırıların durdurulması" ve "diyaloğa uygun ortamın hazırlanmasını" öngörüyor. İktidardaki partinin barışçıl siyasi çözümü reddetmesi durumunda ise "halk ayaklanması" seçeneğinin masada olacağı yönünde anlaşan taraflar, rejimi değiştirmek için askeri yönteme başvuracakları yönünde ise herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, ocak ayında, "İç savaşın durdurulması ve barışın sağlanması, özgür siyasi toplum oluşturulması, yoksullukla mücadele ve milli kimliğin güçlendirilmesi" gibi 4 ana başlığın öne çıktığı reform planını açıklayarak, muhalif partilere diyalog çağrısında bulunmuştu. Ancak birçok parti bunu boykot etmişti.

Milli Ümmet Partisi Genel Başkanı Mehdi, Darfur eyaletinde isyancılara karşı yürütülen savaşa destek olan İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatı aleyhinde sarf ettiği sözler nedeniyle başsavcılık sorgusunun ardından 17 Mayıs'ta tutuklanmış, 15 Haziran'da ise Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in onayıyla serbest bırakılmıştı.

TRT Haber

HABERE YORUM KAT