1. HABERLER

  2. HABER

  3. Saadet ve Has Parti Umduğunu Bulamadı
Saadet ve Has Parti Umduğunu Bulamadı

Saadet ve Has Parti Umduğunu Bulamadı

Umduğunu bulamayan ve oy kaybeden partilerden Saadet Partisi, Has Parti ve Büyük Birlik Partisi oldu. Kuruluşunun üzerinden haftalar geçmesine rağmen seçime katılan Halkın Sesi Partisi de hayal kırıklığı yaşadı.

13 Haziran 2011 Pazartesi 04:23A+A-

Seçim sonuçlarının alınmaya başladığı saatlerde bu üç partinin genel merkezlerine sessizlik ve hareketsizlik hakim oldu. Saadet Partisi, 2002 seçimlerinde yüzde 2,49, 2007'de yüzde 2,34 oy almışken dünkü seçimde aldığı oy yüzde 1,20 civarına geriledi. Milli Görüş hareketinin kurucusu Necmettin Erbakan'ın ölümü dolayısıyla seçmenden 'vefa oyu' bekleyen Saadet'in bu umudunu seçmen boşa çıkardı. Milli Görüş'ün beşiği ve kalesi kabul edilen Konya'da bile Saadet'in kazandığı oy oranı yüzde 2,18'lerde kaldı. Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, oyunu Ankara'da kullandı. Kamalak, çıkışta yaptığı değerlendirmede, siyasilerin söz söyleme hakkının bittiğini, bundan sonra vatandaşın söz hakkına sahip olduğunu ifade etti. Kamalak, seçmenin iradesine saygılı olduklarını belirterek, seçimin ülkeye ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diledi. Milli Görüş'ün merhum lideri Necmettin Erbakan'ın oğlu, Saadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Fatih Erbakan ise ailesiyle birlikte evlerinin yakınındaki Ömer Seyfettin Lisesi'nde oy kullandı. Erbakan, "Onsuz ilk seçimimiz. Buruk bir seçim yaşıyoruz. Sonuçlar milletimiz için inşallah hayırlı olur." diye konuştu. Saadet, BBP ve HAS Parti genel merkezlerinde sonuçlara ilişkin yapılan değerlendirmelerde, 'Ergenekoncu cephe'ye karşı kendi seçmenlerinin, oyların bölünmemesi için AK Parti'de toplandığı, bu ödünç oyların gitmesinin geçici bir durum olduğu yorumları yapıldı.

Kurtulmuş umduğunu bulamadı

Saadet Partisi'nin liderliğinden olaylı bir şekilde ayrılıp kısa sürede Halkın Sesi Partisi'ni kurup seçime katılma hakkı elde eden Numan Kurtulmuş da istediğini elde edemeyip hayal kırıklığına uğrayan liderlerden biri oldu.

Yüzde 0,70 civarında seçmen HAS Parti'ye oy attı. Numan Kurtulmuş oyunu Fatih 29 Mayıs İlköğretim Okulu'nda eğitim hayatına ilk adım attığı sınıfta kullandı. Kurtulmuş, "Hepimiz milletin kararına saygı göstereceğiz." dedi. Kurtulmuş, keyifli ve heyecanlı bir seçim dönemi geçirdiklerini belirtti. Artık söz ve kararın millete ait olduğunu aktaran Kurtulmuş, "Sandıktan çıkacak sonuca hepimiz saygılı olacağız." dedi.

Ahmet Dinç / Zaman

HABERE YORUM KAT

1 Yorum