1. HABERLER

  2. HABER

  3. Saadet Partisi ile AK Parti Arasında Seçim İşbirliği Yok
Saadet Partisi ile AK Parti Arasında Seçim İşbirliği Yok

Saadet Partisi ile AK Parti Arasında Seçim İşbirliği Yok

AK Parti, seçim işbirliğini görüştüğü Saadet Partisi’nin listelerde talep ettiği 20 milletvekili adaylığını kabul etmedi.

A+A-

Al Jazeera'ye konuşan Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Oğuzhan Asiltürk, AK Parti ile seçim işbirliğini son kez görüştüklerini söyledi. Bir süredir istişarelere devam ettiklerini belirten Asiltürk şöyle konuştu:

“Yapılan görüşmede, konuşmanın daha başında 15-20 gün önce söylediğimiz şarta uygun davranamayacaklarını söylediler. Bizim için bitmiştir. Başka görüşmeye değer bir şey yoktur. Bizim derdimiz 10-15 milletvekilini Meclis’e sokmak değil, Meclis çalışmalarında etkili olmaktı. Onlar bunu kabul etmeyince bitti.”.

AK Parti’den eski çalışma bakanı Faruk Çelik ve AK Parti eski Konya milletvekili Kerim Özkul’un, salı günü Saadet Partisi’nin teşkilat ve seçim işlerinden sorumlu genel başkan yardımcıları Hasan Bitmez ve Mehmet Karaman ile görüştü.

Görüşmelerin bir süredir devam ettiğini Saadet Partisi yetkilileri doğrulamıştı. Ancak AK Parti’den bu konuda resmî bir açıklama gelmemişti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu 1 Kasım seçimlerinde işbirliği ilgili sorulara açık kapı bırakmıştı.

AK Parti’nin uzlaşma sağlanırsa özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da Saadet Partisi’nden bazı isimleri aday gösterebileceği kulislerde konuşuluyordu.

7 Haziran seçimlerinin ardından koalisyon kurulamadığı için gidilecek bu erken seçimde, sonucu partilerin izleyeceği strateji belirleyecek. Bazı illerde milletvekili çıkarmak için atılacak adımlar oy oranlarında yüzde olarak büyük değişiklikler yapmasa da milletvekili sayılarını değiştirebilir. Bu yöntem tek başına iktidar şansını 18 milletvekili ile kaybeden AK Parti için çok önemli. İşbirliği senaryolarında adı öne çıkan parti ise Saadet Partisi'ydi.

Saadet Partisi ile Büyük Birlik Partisi'nin “Milli İttifak”ı 7 Haziran genel seçimlerinde yüzde 2,06 oy oranında kalmıştı. Saadet Partisi'nin Meclis'te grup kuracak milletvekili sayısı olan 20 vekile ulaşmayı hedeflediği ancak AK Parti'nin buna sıcak bakmadığı biliniyordu.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

4 Yorum