1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Rüyalarda Peygamberle Buluşanların Kirli İttifakları
Rüyalarda Peygamberle Buluşanların Kirli İttifakları

Rüyalarda Peygamberle Buluşanların Kirli İttifakları

Hemen her akşam rüyalarında Hz Muhammed’i görüp istişare eden, Resul veya sahabe tarafından teheccüde kaldırılan F. Gülen ve Cemaatinin öncü kadroları kimlerle ittifak kuruyor?

A+A-

Kenan ALPAY

Cemaati Teheccüde Kim Kaldırıyor?

Fethullah Gülen’in din anlayışında ağırlıkla yer tutan öğretilerin ‘mistik’ söylem ve yöntemler üzerine kurulduğu bir an olsun unutulmamalı. Çünkü F. Gülen’in uzun yıllar boyunca tam bir teslimiyet ve adanmışlık üzere terbiye ettiği, önce milli sonraları da küresel misyonlar üstlenen ‘cemaat’in en önemli motivasyonu işte bu mistik söylem ve yöntemlerdir.

Sadece Fethullah Gülen değil onun yolundan giden, onun öğretilerine sarılanlar da bu mistik söylemde ayrıcalıklı hatta üst bir kategoride konumlandırılmaktadırlar. Bu mistik söylemin inşa edilmesinde, bireysel ve cemaatsel terbiyede en önemli araç rüyalardır. Rüyalar üzerinden kurulan din anlayışı, Hz. Muhammed (a) başta olmak üzere sık sık rüyalarda temas kurulan mübarek kişilerin mesajları F. Gülen cemaatinin en önemli meşruiyet kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Türkçe Olimpiyatlar meselesine ilişkin kamuoyunda ya umursamaz bir tutum takınıldı ya da milliyetçi temelde çarpık övünç duyguları aldı başını gitti. Türkçe Olimpiyatlar meselesine dair ne zaman ki Fethullah Gülen’in bir sohbetinde şu ifadelere yer verildi o zaman işin rengi değişmeye başladı: “En az on arkadaşımız Peygamber Efendimizin olimpiyat statlarına teşrif buyurduğunu söylediler. Çok fazla mektup var böyle. Efendimiz teşrif etti, falan teşrif etti, Hz. Pir teşrif etti diye.”

Türkçe Olimpiyatlarda sergilenen kızlı erkekli dans ve oyunları, söylenen şarkı ve türküleri Hz. Muhammed’e izlettiren, Olimpiyatları Hz. Peygamber ile şereflendiren bu mantık örgüsü elbette yeni bir durum değil. Hz. Peygamber’i Gülen Camiasının tertiplediği Türkçe Olimpiyatlara teşrif etmeden çok önceleri cemaatin okullarına, dershanelerine, yurtlarına, öğrenci evlerine, sohbetlerine getiren bir süreç olduğunu unutmayalım. Çünkü Fethullah Gülen’den feyiz alanların yaptıkları sohbetlere ve cemaatle kıldıkları namazlara Hz. Muhammed’in katılması çok olağan, makul ve mantıklı hatta zaruri olarak görüldü neredeyse.

Çünkü Gülen Cemaatindeki yaygın zihinsel kalıplara göre “Fethullah Hocaefendi hayatında tek bir gece rüyasında Hz. Peygamberi görmemiş ve bu sebeple de çok uzun bir zaman ‘ben ne yaptım ki o gece Hz. Peygamber beni ziyarete gelmemiştir’ diyerek sabahlara kadar ağlamıştır.”

Hayatının hemen her günü rüyalarda Hz. Peygamber ile rabıta kuran, istişare eden, söz ve davranışlarını, kitap ve projelerine ilişkin tasdik alan mübarek bir Hocaefendi için dindar-mütedeyyin insanların itiraz veya eleştiri faslında söyleyecek hiçbir sözü olamaz herhalde. Nedeni gayet açık: Şimdilerde Teo-Politika denilen ‘Manevi Otorite’nin kerametinden sual olunamaz da ondan.

Yazının Devamı...