1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Rusya'ya Ateşle Oynamamasını Tavsiye Ediyoruz"
"Rusya'ya Ateşle Oynamamasını Tavsiye Ediyoruz"

"Rusya'ya Ateşle Oynamamasını Tavsiye Ediyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'yı eleştirdi: “Vatandaşlarımıza eziyette bulunmak ateşle oynamaktır. Yardım TIR’larını vurmak ateşle oynamaktır. Rusya’ya ateşle oynamamasını tavsiye ediyorum.” dedi.

A+A-

Rusya uçağının Türkiye hava sahasını ihlâl ettiği gerekçesiyle düşürülmesinin ardından Erdoğan'dan yeni bir açıklama geldi. Bayburt'ta halka hitap eden Erdoğan, Putin'in “Kim terörle işbirliği yaparsa ateşle oynuyordur.” şeklindeki açıklamasına atıf yaparak, “Kesinlikle katılıyorum. Bir fuara katılmak için Rusya’ya giden vatandaşlarımıza eziyette bulunmak ateşle oynamaktır. Yardım TIR’larını vurmak ateşle oynamaktır. Rusya’ya ateşle oynamamasını tavsiye ediyoruz.” dedi.

“Sayın Putin, 'Kim terörizme çifte standart uyguluyorsa, ateşle oynuyordur.’ diyor. Bu söze ben sonuna kadar katılıyorum. Doğru. Suriye'de 380 bin cana mâl olan, devlet terörü uygulayan Esed rejimine destek olmak, evet o da ateşle oynamaktır. DAİŞ'le mücadele bahanesiyle uluslararası meşruiyeti olan muhalifleri vurmak, evet ateşle oynamaktır. Türkiye'nin haklılığının tüm dünya tarafından kabul edildiği bir hadiseyi bahane ederek, bize olmadık ithamlarda bulunmak, meseleyi vatandaşlarımıza ki bir fuara katılmak için Rusya'ya giden vatandaşlarımıza eziyete vardırmak, evet ateşle oynamaktır. Bölgede ticari faaliyet veya insani yardım amaçlı olarak bulunabilecek TIR’ları sorumsuz bir şekilde vurmak, evet ateşle oynamaktır. Rusya'ya çok samimi olarak, ateşle oynamamasını tavsiye ediyoruz.”.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rusya'nın Suriye’de Ne İşi Var?”

Erdoğan, Rusya'nın Suriye'deki operasyonlarını da eleştirerek, ”Şu anda Rusya orada. Biz defalarca söyledik, sizin orada ne işiniz var? Neymiş, Suriye rejimi davet etmiş. Şu anda gayrimeşru bir devlet var Suriye'de. Siz her davete icabet etmeye mecbur musunuz? 380 bin insanı öldüren bir katil Esed var, bunun davetine icabet etmeye mecbur musunuz? Her türlü desteği veriyorsunuz. Devlet terörü estiren böyle bir insana böyle bir desteğin verilmesi meşru mudur?” diye sordu.

Al Jazeera

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT