1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Rusya'ya Ait Savaş Uçağından "Tehlikeli" Uçuş
Rusya'ya Ait Savaş Uçağından "Tehlikeli" Uçuş

Rusya'ya Ait Savaş Uçağından "Tehlikeli" Uçuş

ABD Savunma Bakanlığı, Rusya savaş uçaklarının, Baltık Denizi'nde uluslararası sularda seyreden Amerika ‘USS Donald Cook’ destroyerinin üzerinde ‘tehlikeli’ şekilde defalarca alçak uçuş yaptığını açıkladı. Gemi mürettebatı uçakları videoya kaydetti.

A+A-

Pentagon'dan üst düzey bir yetkilinin açıklamasına göre, ABD ile Polonya arasındaki ikili askerî ilişkileri geliştirme kapsamında Polonya'nın Gnynia şehrine giden “USS Donald Cook” adlı Amerika destroyerinin üzerinde, Rusya SU-24'ler iki gün peş peşe alçak uçuş yaptı.

Açıklamaya göre, USS Donald Cook destroyeri, NATO'nun “Atlantik Kararlılık Operasyonu” çerçevesinde 8 Nisan'da Polonya'ya ulaşmıştı.

Pentagon yetkilisi, 11 Nisan'da Baltık Denizi'nde Kaliningrad'ın 70 deniz mili açıklarında, uluslararası sularda iki Rusya SU-24 savaş uçağının, Amerika destroyerinin 100 feet (yaklaşık 30 metre) üzerinde 20 kez alçak uçuş yaptığını bildirdi.

Ayrıca, 12 Nisan'da önce bir Rusya KA27 helikopterinin destroyerin üzerinde daireler çizerek, fotoğraflar çektiği, daha sonra da iki Rusya SU-24 savaş uçağının 11 kez destroyer üzerinde alçak uçuş yaptığı kaydedildi.

“Uçaklar Öyle Yakındı ki Deniz Üzerinde Dalgalar Oluştu”

Rusya uçaklarının son geçişlerinde yüksekliğin 30 feet (yaklaşık 10 metre) olduğunu belirten yetkili, bunun bir “simüle edilmiş saldırı profili” olduğunu belirterek, “Uçaklar öyle yakındı ki deniz üzerinde dalgalar oluştu.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada uçakların silahsız olduğu, destroyerin radyo kanalıyla uçaklara ulaşmaya çalıştığı ve Rusya uçaklarının cevap vermediği kaydedilirken, “Bu, daha önce gördüklerimizden daha agresif bir olaydı.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Geçtiğimiz yıl nisan ayında Karadeniz'de benzer bir olay meydana gelmiş ve Pentagon Sözcüsü Steve Warren, bir Rusya savaş uçağının USS Donald Cook destroyerini 90 dakika boyunca alçak uçuşla taciz ettiğini ifade etmişti.

Kaliningrad, Rusya Federasyonu'nun Rusya ile sınırı olmayan, Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısında yer alan bir toprağı olarak biliniyor.

ABD'nin destroyer filosunun en önemli gemilerinden olan 154 metre uzunluğundaki “USS Donald Cook” 56 kilometre hıza kadar çıkabiliyor. Gemiyi diğer savaş gemilerinden ayıran en önemli özelliğini ise balistik füze kalkanı “Aegis” sistemi oluşturuyor. Destroyer, gelişmiş radarları sayesinde füze saldırıları da dahil olmak üzere birçok saldırıya karşı “kalkan” özelliği taşıyor.

Kaynak: Al Jazeera

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT