1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rusya'nın Yerinden Ettiği Suriyeliler Yaşam Mücadelesi Veriyor!
Rusya'nın Yerinden Ettiği Suriyeliler Yaşam Mücadelesi Veriyor!

Rusya'nın Yerinden Ettiği Suriyeliler Yaşam Mücadelesi Veriyor!

Rusya'nın Halep’in güneyine düzenlediği yoğun hava saldırıylarıyla yerinden ettiği sivil halk, Halep'in kuzeyindeki Azez ilçesinde bulunan es-Selame çadır kentinde yaşam mücadelesi veriyor.

A+A-

Suriye'de Halep vilayetinin kuzeyinde bulunan Azez ilçesindeki es-Selame sınır kapısına yakın es-Selame çadır kentindeki muhacirler zorlu kış koşullarına rağmen yaşam mücadelesi veriyor.

Rusya'nın 30 Eylül'den bu yana Suriye'de “IŞİD’le mücadele” bahanesiyle düzenlediği hava saldırıları, IŞİD unsurlarından çok, direnişçileri ve bu grupların kontrolündeki bölgelerde yaşayan sivil halkı hedef almaya devam ediyor.

Başlangıçta İdlib, Hama, Humus, Halep'in kuzeyine yoğunlaşan saldırılar, 14 Ekim itibariyle Halep'in güneyine yönelmişti.

Rusya’nın hava saldırılarıyla eş zamanlı olarak Esed güçlerinin karadan bölgeye düzenlediği operasyon, direnişçilerin kontrolündeki Türkiye sınırına yakın bölgelere doğru kısa sürede yüz bin kişiyi aşan bir göç dalgasını tetiklemişti.

Yerinden edilen binlerce kişi Rusya’nın saldırılarının yanısıra şimdi soğuk havayla mücadele etmek zorunda.

es-Selame çadır kenti, alt yapı yetersizliği nedeniyle derme-çatma durumda. Yoğun yağmur ve kar yağışı, çadır kentteki sokakları kullanılmaz hâle getirdi. Çadır kentteki çocukların kışlık elbiselerinin olmadığı dikkat çekti.

Rusya Saldırıları Yüzünden Halk Perişan Oldu!

Çadır kent sakinlerinden Mervan el-Adil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Halk burada çamura batmış durumda. Çadır kentte durum iyi değil. Burada su sıkıntısı da çekiyoruz. Yağan kar ve yağmurda halka ısınmak için yakıtta dağıtılmadı. Çadır kentte soba dağıtıldı fakat mazot dağıtılmadı. Rusya uçaklarının hava saldırısından dolayı halk perişan oldu, evlerini bırakarak buraya yerleşti. Rusya uçaklarının saldırılarında evleri yıkılanlar da buraya geldi.”.

AA

HABERE YORUM KAT