1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Rusya'nın Türkiye Hava Sahasına Girmesi Hukuk İhlalidir"
"Rusya'nın Türkiye Hava Sahasına Girmesi Hukuk İhlalidir"

"Rusya'nın Türkiye Hava Sahasına Girmesi Hukuk İhlalidir"

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Schaefer, Rusya uçağının Türkiye hava sahasını ihlal etmesinin kesinlikle bir uluslararası hukuk ihlali olduğunu söyledi.

A+A-

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Rusya uçağının Türkiye hava sahasını ihlal etmesinin kesinlikle bir uluslararası hukuk ihlali olduğunu söyledi.

Basına konuşan Schaefer, "Bu, elbette uluslararası hukuk ihlalidir ve Rus uçakları partner ülke Türkiye'nin hava sahasını ihlal etmiştir" dedi.

Konuyla ilgili NATO'dan gereken açıklamanın yapıldığını belirten Schaefer, "Suriye'de 4,5 yıldır devam eden iç savaş, bize NATO'nun ve üyesi Almanya'nın etkili bir şekilde, Türkiye ile nasıl bir dayanışma halinde olduğunu gösterdi. Bunun en önemli göstergelerinden biri, Almanya'nın Patriot hava savunma sistemlerini birkaç yıl önce Türkiye'ye yerleştirmiş olmasıdır. Biz, Suriye topraklarından Türkiye'ye yönelebilecek saldırılara sadece siyasi olarak ya da dayanışma göstermek suretiyle karşı durmadık, oraya Patriot  sistemlerimizi kurmak suretiyle de karşı durduk. Bu, gelecekte de aynen bu şekilde devam edecek" ifadesini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT