1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “Rusya’nın Suriye’de Yaptığı Terörle Savaş Değil Barbarlık”
“Rusya’nın Suriye’de Yaptığı Terörle Savaş Değil Barbarlık”

“Rusya’nın Suriye’de Yaptığı Terörle Savaş Değil Barbarlık”

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Power, Rusya’nın Suriye’de yaptığının “terörle mücadele” değil “barbarlık” olduğunu söyledi.

A+A-

AA’da yer alan habere göre, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen Suriye toplantısında yaptığı konuşmada, Halep’in doğusunda 275 bin kişinin Rusya ve rejim saldırılarının hedefi olduğunu, son üç günde 150’den fazla hava saldırısı sonucu en az 139 sivilin hayatını kaybettiğini söyledi. (Tıklayın: Rusya ve Esed Güçleri Halep’te 66 Kişiyi Daha Katletti!)

Rusya ve Esed rejiminin, barışın peşinden gitmek yerine savaşı tercih ettiğini belirten Power, “Sivillere insanî yardım ulaştırmak yerine yardım götüren konvoyları, hastaneleri ve insanların hayatını kurtarmaya çalışan ilk yardım görevlilerini vuruyorlar.” dedi.

“Tarih, Sessizce Oturan Konsey Üyelerini de İyi Anmayacak”

BM Genel Kurulu görüşmeleri sürerken, şiddetin engellenmesi için diplomasi yürütülürken Rusya ve Esed’in Halep’te yeni saldırı başlattıklarını vurgulayan Power, “Rusya’nın Suriye’de yaptığı terörle savaş değil, barbarlıktır.” diye konuştu.

Çatışmaların durması için tüm opsiyonları değerlendireceklerini ancak bunun tek taraflı olamayacağını ifade eden Power, BMGK üyelerine de uyarıda bulunarak, “Tarih, yaşanan katliam karşısında bugün sessizce oturan konsey üyelerini de iyi anmayacaktır.” dedi.

Rusya: Konvoy Saldırısında Rusya Uçaklarının Sorumluluğu Yok

Halep’te yardım konvoyuna yapılan saldırıya ilişkin Rusya uçaklarının sorumluluğu olmadığını öne süren Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, ülkesinin Suriye’de çatışmaların durması için her zaman uzlaşmayı aradığını söyledi. (Tıklayın: Rusya Hem Katlediyor, Hem Yalan Söylüyor!)

İngiltere: Rusya Savaş Suçuna Ortak Oluyor

İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft da Rusya’nın da Esed rejimi ile savaş suçlarına ortak olduğunu ifade eden Rycroft, Rusya’nın bu konuda güvenilirliğinin kalmadığını söyledi.

Suriye Temsilcisi Söz Alınca Salonu Terk Ettiler

BMGK üyelerinin konuşmalarının ardından Esed rejiminin temsilcisi Beşar Caferi söz alınca ABD, Fransa ve İngiltere büyükelçileri salonu terk etti.

Caferi, tüm suçlamaları reddederek, “teröristlerle” savaştıklarını, yasak silah kullanmadıklarını öne sürdü.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum