1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rusya'nın Suriye'de Kara Operasyonlarına Katılmıyoruz Yalanı
Rusya'nın Suriye'de Kara Operasyonlarına Katılmıyoruz Yalanı

Rusya'nın Suriye'de Kara Operasyonlarına Katılmıyoruz Yalanı

Suriye’ye kara birliği göndermediklerini iddia eden Kremlin’in yalanı, operasyonlara katılan Rus askerlerin paylaştığı fotoğraflarla ortaya çıktı. Rus ordusundaki 291 No’lu tugay, her türlü savaş aracıyla muhaliflere saldırıyor.

A+A-

Ekim ayında Suriye'deki muhaliflere yönelik hava saldırılarına başlayan Rusya'nın kara birlikleriyle de belgelendi. Kremlin'in resmi açıklamalarında askerlerinin Suriye'deki kara operasyonlarına katılmalarının mümkün olmadığını vurgulamasına rağmen, paralı Rus askerlerinin Suriye'de çekilmiş fotoğrafları sosyal medyaya düştü. İnternette fotoğraf paylaşan birçok Rus askeri, başta Lazkiye'deki Türkmen gruplar olmak üzere muhalif unsurlara karşı savaşıyor.

OBÜSLERLE SALDIRIYORLAR

Suriye'ye kara harekatına katılan askerler Rusya'nın 291. Tugayı'na mensup. Bu tugayın sorumluluk bölgesi, Lazkiye'nin kuzey kırsalında rejim güçleri ile Türkmenler arasındaki temas çizgisinde bulunuyor. Bu tugay, Rusya'dan Msta-B tipi obüsler de getirerek bölgeye konuşlandırdı. Obüsün menzili 28 bin 900 metre. Rus-Esed kuvvetlerinin 30 km uzaklığında sadece muhalif unsurlar bulunuyor. Sadece bu durum, Suriye'ye konuşlanan 291 No'lu tugayın IŞİD'e karşı değil muhaliflere karşı savaştığını gözler önüne seriyor.

'Buraların manyağıyım'

rusya-001.jpg

Suriye'de muhaliflere ve sivil yerleşim yerlerine bomba yağdıran onlarca pilottan biri olan Dmitriy Frolov, yakın döneme kadar Rusya-Ukrayna sınırındaki Seşa Hava Üssü'nde görev yapıyordu. Ukrayna'daki Rus karşıtı muhaliflere karşı savaşan Frolov'un şimdiki görev yeri ise Suriye'deki Hmeymim Hava Üssü oldu.

rusya1.jpg

Frolov'u da sosyal medyada paylaştığı fotoğraf ele verdi ve Ukrayna kaynaklı Informnapalm isimli site, gerçeği deşifre etti. Fotoğraf paylaşan bir başka Rus piyadesi Nikita Gogevoy'un ifadeleri ise ilginç. Gogevoy'un, paylaştığı fotoğrafın altına “Suriye manyağı… Tabii ki avcılık yapıyorum” yazması, muhaliflere bakışını da ortaya koydu.

İşte o 46 asker

Suriye'de Rusya Silahlı Kuvvetleri'nin 291 No'lu topçu tugayına mensup askerler, Türkmenlere karşı savaşıyor. Hem bu tugaya hem de hava birliklerine mensup Ruslardan şimdilik elde edebildiğimiz 46 askerin isim listesi şöyle:

rusya4.jpg

-KARACILAR-

Albay Kazakov Sergey Vyaçeslavoviç (Tugay Komutanı), Aleksander Şerbakov, Aleksander Makidonskiy, Vladimir Chelyabinsk, Dmitriy Çernışov, Aleksey Budovskih, Aleksey Zubov, Diman Juravlöv, Mişa Lbov, Dmitriy Semaşkov, Vlad Filin, İvan Kasmınin, Vladimir Sorokin, Maks Guryanov, Vladimir Filippov, Stanislav Rostov, David Mhitaryan, Töma Nasonov, Aleksey Dreyman, Vadim Koval, Vanya Zimin, Vlad Musiyenko, Carudin Aliyev, Pavel Kuzmin, Aleksander Karatnik, Artöm Badambayev, Dmitriy Nasonov, Nikolay Yefremov, Andrey Sokolov, Aleksander Födorov

rusya2.jpg

-HAVACILAR-

Aleksander Habarov (Yarbay), Vladimir Lehaçöv (Yarbay), Oleg Stegaçöv (Binbaşı), Aleksey Peçkaröv, İlya Evstigneyev, Sergey Kiselöv, Aleksey Kuşlyanskiy, Aleksander Goltsov, İvan Gromıko, Ravkat Yusupov, Vladimir Budönkin, Andrey Sizov, Sergey Orlov, Arthur Buharov, Sergey Kosarev, Sergey Çekmaröv.

'Tanrıyla yolculuğa çıkıyoruz'

rusya3.jpg

Rus askeri Buşkov Valeriy Georgiyeviç ise yine sosyal medyada 2 Ekim 2015 tarihli bir fotoğrafında 'vizesinin hazır olduğunu' ve
'Tanrıyla yolculuğa çıkacaklarını' söylüyor. Georgiyeviç, Tartus'ta rejimi savunurken öldürülen askerler için yapılan anıtın önünde.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT