1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rusya'nın Suriye Saldırılarında 443'ü Çocuk Bin 984 Sivil Öldü
Rusya'nın Suriye Saldırılarında 443'ü Çocuk Bin 984 Sivil Öldü

Rusya'nın Suriye Saldırılarında 443'ü Çocuk Bin 984 Sivil Öldü

Rusya'nın Suriye'ye Eylül ayından beri düzenlediği saldırılarda 443'ü çocuk bin 984 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi.

A+A-

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR) tarafından yayımlanan raporda, 30 Eylül-15 Mart arasında Rusya'nın düzenlediği saldırılarda 286'sı kadın, 443'ü çocuk bin 984 sivilin hayatını kaybettiğinin belgelendiği ifade edildi.

Rus saldırılarının yüzde 85'inin muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri ve muhaliflerin veya IŞİD'in kontrolünde bulunan askeri hiçbir varlığın yer almadığı sivil bölgeleri hedef aldığı kaydedildi. 

Rusya'nın saldırılarına ayrıntılı şekilde yer verilen raporda, bu ülkenin çoğu sivilleri hedef alan en az 106 katliam gerçekleştirdiği, bunların ocak ayında yoğunlaştığı bilgisi verildi.

Rapordaki sayısal verilerin SNHR'nin belgeleyebildiği minimum rakamlar olduğu belirtilirken, "Rus yönetimi, tüm bu olanları ve suçları inkar ediyor, tek bir soruşturma dahi açmıyor. Rusya da Suriye rejiminin yöntemini takip ediyor" denildi.

Rusya 43 kez misket bombası attı

Raporda, yaklaşık 43 defa Rusya'nın misket bombası attığı ve parça tesirli bombaların kullanımını yaygınlaştırdığı ifade edildi.

Sağlık merkezleri, mabetler, alt yapı sistemi, eğitim kurumları, kültür merkezleri, mülteci kampları ve insani yardımları hedef alan 237 saldırı düzenleyen Rusya'nın 11 sağlık görevlisi ve 5 basın mensubunu öldürdüğü belirtildi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT