1. HABERLER

  2. HABER

  3. Rusya’daki Türkiye Sermayeli Bankalara Baskın
Rusya’daki Türkiye Sermayeli Bankalara Baskın

Rusya’daki Türkiye Sermayeli Bankalara Baskın

Rusya’nın Türkiye’ye yönelik yürüttüğü gerginlik politikası Türk bankalarına da sıçradı. FSB ajanları dün 4 Türkiye sermayeli bankasına baskın yaptı.

A+A-

Dün Rusya'da faaliyet gösteren 4 Türkiye orjinli bankanın şubelerine eski adı KGB olan Rusya'nın İç İstihbaratÖrgütü'nün (FSB) baskın yaptığı öğrenildi. 

Hürriyet'in haberine göre; FSB'nin mali işlemler alanında uzman ekipleri şubelerde kara para aklama incelemesi yaptı. FSB ekiplerinin dün öğle saatlerinde Türk bankalarının şubelerine gittikleri ve bir Türk işadamının şirketi ile alakalı işlemler başta olmak üzere bankaların tüm işlemlerini tek tek inceledikleri belirtildi.

Bu sırada Türk bankacılar konuyla ilgili genel merkezlerini bilgilendirirken, Rus ekiplerin inceleme sonucunda yasal çerçeve dışında herhangi bir işleme rastlamadığı öğrenildi. 

Geçtiğimiz haftalarda iki ülke arasındaki bankacılık faaliyetlerine ilişkin bir sorun olmadığı kamuoyuna açıklanmıştı. 

Ziraat'in tek şubeyle, Garanti'nin Garanti Bank Moscov, Rus Sofia Bank'ı alan İş Bankası'nın İşBank, Fiba Holding'in Credit Europe, Yapı Kredi'nin Yapı Kredi Bank Moscov adıyla Rusya'da faaliyetleri var. Ana iştiraki Rus Sberbank olan Denizbank'ın da Rusya'da bankacılık faaliyetleri bulunuyor.

HABERE YORUM KAT