1. HABERLER

  2. HABER

  3. Rusya’da Müslüman Kadınlara "Terörist" Muamelesi!
Rusya’da Müslüman Kadınlara "Terörist" Muamelesi!

Rusya’da Müslüman Kadınlara "Terörist" Muamelesi!

Rusya, Soçi Kış Olimpiyat Oyunları öncesi Kafkasya'da güvenliği abarttı. Örtülü kadınların bombacı olabilir diye DNA'ları alınıyor.

A+A-

Rusya’nın Soçi Kış Olimpiyat Oyunları yaklaştıkça Kuzey Kafkasya’daki güvenlik önlemleri akıl almaz boyutlara ulaştı.

Rusya, güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonlarda öldürülen eşlerinin intikamını almak için canlı bomba türü eylemlere kalkışan ve Rus medyasının aşağılamak kastıyla ‘kara dul’ diye nitelediği kadınlara yenileri eklenebileceği korkusuyla örtülü kadınların tükürük örneklerinden DNA’larını çıkarmaya başladı. Amaç, kadınlardan herhangi biri bombalı saldırıda bulunursa ceset parçalarından saldırganı kolayca tespit etmek.

Reuters’ın ulaştığı Dağıstanlı 8 kadın DNA kaydı için kendilerinden tükürük örneği istendiğini anlattı. Uygulamanın mayısta Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’deki saldırının ardından başladığı belirtildi.

19. yüzyılda Çarlık Rusyasının Kafkasya’da ön saflarda kullandığı Kazak birliklerini yeniden diriltip güvenlik için sokaklara salan yönetim, dini eğitim veren okullar ve yardım kuruluşları üzerinde de baskıyı arttırdı, bunların bir kısmı kapatıldı. Bu ay Novosasitli’de 2 medreseyi basan güvenlik güçleri öğrencilerin fotoğraflarını çekip parmak izlerini aldı. Medresenin hocası Abdurrahim Magomedov “Korku içindeki kızların nasıl gözyaşı döktüğünü tarif edemem” dedi. 

 

HABERE YORUM KAT