Rusya'da İslami Bayramlar Resmi Tatil Oluyor

22.12.2011 11:16
Rusyada İslami Bayramlar Resmi Tatil Oluyor
Rusya'da Müslüman yoğunluklu yerlerinde İslami bayramlarının tatil olması konusunda, son nokta konuldu

Rusya'da Müslüman nüfusun yoğun yaşadığı yerlerde İslami bayramlarının resmi tatil olması konusunda, Başbakan Putin'in araya girmesiyle son nokta konuldu. Rusya Yüksek Mahkemesi, Başkortistan'da Kurban ve Ramazan bayramlarının tatil olmasını "yasa dışı" ilan ettiği kararı geri çekti. Böylece ülkeye bağlı diğer Müslüman birimlerde de bu uygulamaya geçilmesinin önü açıldı.

Rusya'ya bağlı Başkortistan Cumhuriyeti'nde Kurban ve Ramazan bayramlarının resmi tatil ilan edilmesinin ardından Yüksek Mahkeme, kararın anayasaya aykırı olduğuna hükmetmişti. Başbakan Putin geçen hafta halkın dertlerini dinlediği canlı yayın programında konuya değinerek, "Umarım Yüksek Mahkeme, Rusya'da hangi dine mensup olursa olsun hiç kimsenin kendini kısıtlanmış hissetmemesi için, Başkortistan yönetiminin itirazını kabul eder, eğer yasa ihlali görürse de hükümet ya da devlet başkanına anayasa değişikliği talebinde bulunur" demişti.

Bunun ardından mahkeme, daha önce verdiği kararı geri çekti ve böylece Başkortistan'da Müslüman bayramlarının resmi tatil olmasının önünde engel kalmadı. Başkortistan yönetiminin kararının yasa dışı ilan edilmesine tepki olarak geçtiğimiz eylül ayında Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'da, Müslüman nüfusun ağırlıklı olduüu idari birimlerde İslami bayramların resmi tatil ilan edilmesini yasal hale getirecek düzenlemenin yapılması yönünde yasa tasarısı sunulmuştu.

DHA 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim