Rusya Yüksek Ekonomi Okulu: Rusya'de Ekonomik Kriz Derinleşiyor

22.06.2016 14:09
Rusya Yüksek Ekonomi Okulu: Rusya'de Ekonomik Kriz Derinleşiyor
Rusya’nın önde gelen üniversitelerinden Yüksek Ekonomi Okulu tarafından yapılan değerlendirmede, petrol fiyatlarındaki yükselişe rağmen ülkedeki ekonomik krizin aksine daha da derinleştiği bildirildi.

Rusya’nın önde gelen üniversitelerinden Yüksek Ekonomi Okulu uzmanları tarafından kurumun internet sitesinde yayımlanan değerlendirmede, Rus ekonomisinin, krizden çıktığına yönelik sinyalleri henüz gösteremediği belirtildi.

Değerlendirmede, mayıs ayında açıklanan verilerin, petrol fiyatlarındaki yükselişe rağmen ülkedeki ekonomik krizin aksine daha da derinleştiğini gösterdiği bildirildi.

Rusya'daki bölgesel bütçe problemlerinin en büyük sıkıntılardan biri olduğunun altı çizilen açıklamada, bu sıkıntının da yeni yatırımların önünü kapattığı değerlendirmesinde bulunuldu.

Değerlendirmeye göre, son iki aylık veriler göz önüne alındığında, ekonomik durumdaki istikrar beklentisi, düşen üretim hacmi ve perakende satış gelirleri nedeniyle sekteye uğratırken, gıda ürünlerine yansıyan enflasyon nedeniyle de ülkedeki en fakir kesimin durumunun da kötüleşmeye devam ettiğinin altı çizildi.

Geçtiğimiz yılın mayıs ayına göre ekonominin yüzde 2,5 oranında küçüldüğünün belirtildiği değerlendirmede, petrol fiyatlarında hızlı bir yükselişin ekonomideki durumu kısmen düzeltebileceği, ancak petrol fiyatlarının düşme ihtimalinin de hala devam ettiği vurgulandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, mayıs ayında yaptığı açıklamada, ülke ekonomisinin en dip noktayı artık geçtiğini savunmuştu.

AA

Etiketler: , , ,
  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim