1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rusya ve Esed'den Kaçıp Harabe Eve Sığındılar!
Rusya ve Esed'den Kaçıp Harabe Eve Sığındılar!

Rusya ve Esed'den Kaçıp Harabe Eve Sığındılar!

İşgalci Rusya ve halk katili Esed rejiminin Lazkiye kırsalına yönelik saldırılarından kaçan 3'ü engelli 8 kişilik Suriyeli aile, Hatay'ın Yayladağı ilçesinde sığındıkları harabe evde yaşam mücadelesi veriyor.

A+A-

Rusya ve Esed rejiminin, Suriye'nin birçok noktasına yönelik bombardımanları, her gün yüzlerce aileyi evinden, yurdundan ediyor. Kimisi Suriye içerisindeki “güvenli” noktalarda çadır kurarak yaşarken, kimisi de Türkiye'ye iltica ederek hayatlarını sürdürmeye çaba gösteriyor.

Lazkiye kırsalındaki Cebel Ekrad da saldırılara maruz kalan bölgeler arasında yer alıyor. Ölüm korkusu nedeniyle 10 gün önce Türkiye'ye iltica eden Hasan ailesi de yurdunu terk etmek zorunda kalanlar arasında bulunuyor.

Ayn el-Gazel köyünden gelen 3'ü engelli 8 kişilik aile, Yayladağı ilçesinde, uzun süredir oturulmayan harabe eve yerleşti.

Yardımlarla hayatta kalmaya çalışan Hasan ailesinin bireyleri, yaşadıkları korku dolu günleri unutamıyor.

“Kaçmaktan Başka Çaremiz Kalmadı”

Kendisi de bedensel engelli olan 72 yaşındaki baba Necip Ahmed Hasan, AA muhabirine, Rusya'nın son günlerde köylerini yoğun şekilde vurduğunu söyledi.

Rejim askerlerinin, köylerine yaklaşması üzerine esir düşme korkusuyla Türkiye'ye kaçtıklarını anlatan Hasan, “Biri erkek, 5 çocuğum var. Bunlardan oğlum ve bir kızım doğuştan yürüme engelli. Her bir yanımız bombalanıyordu, kaçmaktan başka çaremiz kalmadı.” diye konuştu.

Kendisi ve oğlunun engelli olması nedeniyle çalışamadıklarını ifade eden Hasan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Çok zor günler yaşadık. Şimdi ise çok şükür, canımız güvende ama durumumuz hiç iyi değil. Evde çalışacak kimse yok. Hayırseverler yardım getirirse karnımız doyuyor, yoksa ekmek alacak durumda değiliz. Allah Erdoğan'dan razı olsun,bizleri kabul etti. Cebel Ekrad'da durum çok kötü. Allah yardımcımız olsun.”.

AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT