1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rusya ve Esed Zulmünün Tetiklediği Göç Dalgası Sürüyor!
Rusya ve Esed Zulmünün Tetiklediği Göç Dalgası Sürüyor!

Rusya ve Esed Zulmünün Tetiklediği Göç Dalgası Sürüyor!

Rusya'nın Cenevre'de görüşmelerin başladığı geçen pazartesiden bu yana özellikle Halep'in kuzeyine düzenlediği ağır bombardıman ve Esed rejimin eş zamanlı saldırıları, on binlerce kişinin güvenli yerlere ulaşmaya çalıştığı yeni göç dalgasını tetikledi.

A+A-

AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Rusya ve Esed'in saldırılarını Türkiye ile Halep şehir merkezinin bağlantısını sağlayan koridorda yoğunlaştırması üzerine yaklaşık 20 bin kişi, Mersite, Hayyan, Tel Cibin, Rityan, Kefer Naya, Hırdeteyn, Deyr Cemal, Mayir, İhris ve Kefer Nasih köylerinden Azez'e doğru göç etti.

İki gün önce Halep merkezdeki rejim güçlerinin direnişçilerin koridorunu yararak batıda kuşatma altındaki Nubul ve Zehra beldelerine ulaşmasıyla Halep merkezle Türkiye bağlantısı kopmuştu. Azez'e doğru göç edenlerden yaklaşık 15 bin kişinin hâlihazırda Kilis'in karşısındaki Azez ilçesinde Bab-ı Selâm sınır kapısında beklediği bildiriliyor. Bu kapının Türkiye tarafında Öncüpınar sınır kapısı yer alıyor.

Halep koridorunun kesilmesi üzerine, Halep'in Anadan ilçesi, Hırreteyn, Beyyanun, Kefer Hamra'dan da yaklaşık 10 bin kişi de şehrin batısına yönelmiş durumda.

Esed güçlerinin şimdiki hedefinin, Rusya'nın ağır hava bombardımanı desteğiyle Halep merkezi tamamen kuşatmak olduğu öngörülüyor. Bunun için Halep'in güneyine saldırarak direnişçilerin merkezden İdlib ile bağlantıyı sağladıkları Kastillo-Anadan yolunu da ele geçirmeleri gerekiyor. Söz konusu hatta ağır hava kara saldırıları başlaması hâlinde halkın güneye doğru, Kastillo-Anadan yolundan İdlib'e, yani Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü sınır kapısına doğru yönelmesi bekleniyor.

rusya_ve_esedin_tetikledigi_goc.jpg

AA

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT