1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rusya ve Esed Zulmü 70 Bin Kişiyi Göç Ettirdi!
Rusya ve Esed Zulmü 70 Bin Kişiyi Göç Ettirdi!

Rusya ve Esed Zulmü 70 Bin Kişiyi Göç Ettirdi!

Rusya ve Esed rejiminin Halep'teki insanî koridoru kapatması üzerine göçe başlayan yaklaşık 70 bin kişi güvenli yerlere ulaştı.

A+A-

Rusya'nın geçen hafta Halep'te şiddetlenen hava bombardımanları ile Beşşar Esed rejiminin artan saldırılarından kaçan yaklaşık 70 bin kişi güvenli yerleregöç etti.

AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Rusya ve Esed'in saldırılarını Türkiye ile Halep şehir merkezinin bağlantısını sağlayan koridorda yoğunlaştırması üzerine yaklaşık 40 bin kişi, Mersite, Hayyan, Tel Cibin, Rityan, Kefer Naya, Hırdeteyn, Deyr Cemal, Mayir, İhris ve Kefer Nasih köylerinden Azez'e doğru göç etti. Söz konusu noktalarda Rusya bombardımanı sürüyor.

Beş gün önce Halep merkezdeki rejim güçlerinin direnişçilerin koridorunu yararak batıda kuşatma altındaki Nubul ve Zehra beldelerine ulaşmasıyla Halep merkezle Türkiye bağlantısı kopmuştu. Azez'e doğru göç edenlerden yaklaşık 10 bin kişinin hâlihazırda Kilis'in karşısındaki Azez ilçesinde Bab-ı Selâm sınır kapısında beklediği bildiriliyor. Bu kapı, Türkiye tarafındaki Öncüpınar sınır kapısının karşısında bulunuyor. Türkiye ve insanî yardım kuruluşları sınır hattındaki sivilleri aynı bölgede kurulan kamplara yerleştirmeye devam ediyor.

Halep-Türkiye insanî koridorunun kapanması üzerine, Rusya ve Esed'in saldırılarına daha fazla hedef olmaktan korkan yaklaşık 30 bin kişi, Anadan ilçesi, Hırreteyn, Beyyanun ve Kefer Hamra'dan Halep'in batısına yönelmiş durumda.

Esed güçlerinin şimdiki hedefinin, Rusya'nın ağır hava bombardımanı desteğiyle Halep merkezi tamamen kuşatmak olduğu öngörülüyor. Bu durumda yaklaşık yüz bin kişinin daha bu bölgelerden göç etme ihtimali söz konusu.

rusya_ve_esed_saldirilari.jpg

AA

HABERE YORUM KAT