1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rusya ve Esed Güçleri Halep’te 49 Sivili Daha Katletti!
Rusya ve Esed Güçleri Halep’te 49 Sivili Daha Katletti!

Rusya ve Esed Güçleri Halep’te 49 Sivili Daha Katletti!

Halep’te Esed güçlerinin, kuşatması altındaki bölgelere yönelik hava saldırılarında 49 kişi yaşamını yitirdi, 113 de kişi yaralandı.

A+A-

Suriye’nin kuzeyinde yer alan Halep kentindeki sivil savunma yetkilisi Necip Ensari, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya ve Beşşar Esed rejimine ait savaş uçaklarının Halep’te direnişçilerin denetimindeki bölgelere farklı bombalarla saldırdığını söyledi.

Ensari, kentin direnişçilerin kontrolündeki doğu kesimlerine düzenlenen saldırılarda Katırci semtinde 25, Muyesir ve Şeyh Faris semtlerinde yedişer, Kerem Nezhe, Meşhed ve Şeyh Said semtlerinde ikişer, Sukkeri, Bab en-Nasır, Kantane ve Haydariye semtlerinde ise birer sivilin yaşamını yitirdiğini aktardı.

Bombardımanda 113 kişinin de yaralandığını belirten Ensari, sivil savunma ekiplerinin Katırci semtinde bombaların vurduğu bir binanın üst katındaki yaralılara ağır iş makineleriyle ulaştığını kaydetti.

Saldırılarda yaralanan sivillerin, bölgedeki sahra hastanelerine kaldırılarak tedavi altına alındığını ifade eden Ensari, çok sayıda binanın yıkıldığını veya ağır hasar gördüğünü dile getirdi.

“Rusya Daha Etkili Bombalar Kullanıyor”

Halep’in daha önce “nüfuz edici” bombalarla hedef alındığını kaydeden Ensari, “Rusya artık daha etkili bombalar kullanıyor. Daha önce Rusya’nın bombaladığı yerlerde 5-7 metre arasında çukurlar oluşurken, bu bombaların isabet ettiği yerlerde 10 metreden derin çukur açılıyor.” diye konuştu.

Sivil savunma yetkilisi Ensari, “Rejim ve Rusya’nın aralıksız bombardımanına maruz kalan Halep’in muhaliflerin denetimindeki bölgelerinde insânî kriz var.” dedi.

Rusya’ya ait savaş uçaklarının kullandığı “nüfuz edici” bombalar, “sığınak avcısı” olarak da biliniyor. Haleplilerin etkisini depreme benzettikleri yüksek tahribatlı “sığınak avcısı” bombalar, zemine isabet etmeleri hâlinde 5 ila 7 metre derinliğinde çukurlar açabiliyor.

HABERE YORUM KAT