1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rusya ve Esed Güçleri Halep-Türkiye Bağlantısına Saldırıyor!
Rusya ve Esed Güçleri Halep-Türkiye Bağlantısına Saldırıyor!

Rusya ve Esed Güçleri Halep-Türkiye Bağlantısına Saldırıyor!

Rusya ve Esed rejimi, Suriye’nin kuzeyindeki Halep vilayeti ile Türkiye sınırı arasında direnişçilerin kontrolünde olan stratejik koridoru kapatmak için yoğun saldırılar düzenliyor.

A+A-

Rusya’ya ait savaş uçakları 3 gündür direnişçilerin kontrolündeki Türkiye ile Halep'in bağlantısını sağlayan koridoru yoğun biçimde bombalıyor. Esed güçleri de İran destekli milislerin yardımıyla koridorun doğusundan saldırıyor.

Halep'in kuzeyinde, rejim kontrolündeki Şii nüfusun yoğunlukta olduğu Nubul ve Zehra beldelerinin doğusunda kalan direnişçilerin kontrolündeki koridor, hâlihazırda 6 kilometre civarında. Dün Tel Cibin, Duveyr Zeytun ve Hırdeteyn köyleri rejimin kontrolüne geçti. Böylece 9 kilometre olan koridor, rejim güçlerinin ilerlemesiyle 6 kilometreye düştü.

Esed ve Hizbullah Güçleri PYD ile de Güç Birliği İçinde

Koridorun doğusundaki Hırdeteyn-Başköy-Rityan hattından saldıran rejim güçlerinin Nubul ve Zehra'ya ulaşması hâlinde, Halep'in büyük bölümünün Türkiye sınırıyla bağlantısı kopmuş olacak.

Nubul ve Zehra beldeleri, PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin kontrolünde bulunan Afrin'in güneydoğu ucunda. Bu nedenle, Esed ve Hizbullah isimli örgüt güçleri PYD ile de güç birliği içinde.

Rusya'nın koridordaki Anadan ilçesi ile Başköy köyüne iki günde yüzden fazla hava saldırısı düzenlediği ifade ediliyor. Saldırılarda dün 4 kişi hayatını kaybetmiş, 60 kişi yaralanmıştı.

rusya_ve_esed_halep-turkiye_baglantisina_yogunlasti.jpg

AA

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT