1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rusya ve Esed Güçleri Anlaşmayı İhlal Etmeye Devam Ediyor!
Rusya ve Esed Güçleri Anlaşmayı İhlal Etmeye Devam Ediyor!

Rusya ve Esed Güçleri Anlaşmayı İhlal Etmeye Devam Ediyor!

Rusya ve Esed rejimi, Suriye'de kısmî ve geçici “ateşkes” niteliğindeki anlaşmayı ihlal etmeye devam ediyor!

A+A-

Rusya ve Beşşar Esed rejimi önceki gece yarısı yürürlüğe giren kısmî ve geçici “ateşkes” niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasını ihlal ediyor! Direnişçilerin kontrolündeki birçok noktaya düzenlenen saldırılarda sivil can kayıpları yaşanıyor.

12 Sivil Hayatını Kaybetti, 12 Sivil Yaralı!

AA muhabirlerinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Rusya sabah saatlerinden itibaren Hama'nın güneyindeki Hırbinefse köyü, Halep'in batısındaki Beyanun beldesi, Anadan ilçesi, Kafr Hamra ve Kaptan el Cebel beldeleri, Babis köyü, İdlib ile bağlantının sağlandığı Kastello yolu, Cemiyet el-Hadi köyü ve Halep'in kuzeyindeki Eşrefiye ve Beni Zeyt semtlerine saldırdı.

Söz konusu hava saldırılarında 12 sivil hayatını kaybetti, 12'si sivil yaralandı.

Rusya Saldırıları!

Ayrıca Beyanun ve Anadan'da Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Feylek eş-Şam, Şam Cephesi ve Ahrar Suriye Tugayı, Rusya'nın hedefi oldu.

Rusya'nın Halep'in batısına düzenlediği saldırılar, yaklaşık 1 ay önce rejimin Halep-Türkiye insanî koridorunu kapatmasıyla Halep şehir merkezinde kuşatılan direnişçileri, batıdan da çevreleyerek, İdlib ile olan bağlatılarını kesmeyi hedefliyor.

Rusya'nın bu bölgeye yoğunlaşmasının diğer nedeni de Afrin'e yığınak yaparak,İdlib'in kuzeyinde Türkiye sınırındaki Atme beldesine saldırı hazırlığı yapan PKK'nın Suriye kolu PYD'nin önünü açmak.

Beş aydır devam eden Rusya'nın hava saldırıları, geçen ayın ortasından itibaren en şiddetli hâlini almış, cumayı cumartesiye bağlayan gece geçici olarak durmuştu.

Rejim Saldırıları!

Esed güçleri, anlaşmanın yürürlüğe girdiği saat 00.00'den sonra da Humus'un kuzeyindeki Telbise ilçesi, Halep'in batısındaki Anadan ilçesi, Dera'nın kuzeybatısındaki Yadude ilçesi, Şam'ın doğusundaki Guta ilçesine bağlı Merj beldesi, Hama'nın kuzeybatısındaki Kafr Zita ve Kafr Nabude beldeleri ve Lazkiye'deki Türkmendağı’na saldırılarını sürdürdü.

Rejim son olarak, Humus'un kuzey kırsalına varil bombalı saldırı düzenledi.

15 Kişi Hayatını Kaybetti!

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), gün içinde yaptığı açıklamada Suriye'deki kısmî ve geçici “ateşkes” niteliğindeki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasını rejimin 14 kez ihlal ettiğini ve bunun sonucu 15 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

SNHR'den anlaşma ihlaline ilişkin yayımlanan raporda, “Suriye rejimi ve ortağı Rusya, ateşkesin başlamasını Halep'in bazı bölgelerinde hava saldırıları ve askerî operasyonlarla karşıladı. İhlaller, birçok kente yansıdı. Dera ve Şam kırsalında 4'er, Humus ve İdlib'de 2'şer, Şam ve Lazkiye'de 1'er olmak üzere 14 ihlal tespit edildi.” ifadelerine yer verildi.

Uluslararası Suriye Destek Grubu eş başkanları ABD ve Rusya, hafta başında, çatışmaların durdurulmasının 27 Şubat 00.00'dan itibaren başlaması konusunda anlaştıklarını duyurmuştu.

Suriye muhalefetinin geniş tabanlı oluşumu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK), Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) dahil 97 silahlı muhalif grubun, kısmi ateşkes anlaşmasına iki hafta süreyle uyacağını bildirmişti.

ABD, Türkiye, Avrupa ülkeleri ile Körfez yönetimleri ateşkes sağlanmasının, "terör hedefleri"ni bahane ederek muhaliflere ve sivillere saldıran Rusya'nın ağır bombardımanlarını durdurmasına bağlı olduğunu vurguluyor.

AA

HABERE YORUM KAT