1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. 'Rusya Suriye'yi İşgal Etmiş Durumda'
'Rusya Suriye'yi İşgal Etmiş Durumda'

'Rusya Suriye'yi İşgal Etmiş Durumda'

Türkmen Milli Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Muhammed Vecih Cuma, "Esed, Türkmenlere katliam ve soykırım uyguluyordu. Şimdi ise Rusya yapıyor. Rusya Suriye'yi işgal etmiş durumda" dedi.

A+A-

Türkmen Milli Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Muhammed Vecih Cuma, "Esed, Türkmenlere katliam ve soykırım uyguluyordu. Şimdi ise Rusya yapıyor. Rusya Suriye'yi işgal etmiş durumda" dedi.

Türk Ocakları İstanbul şubesi tarafından düzenlenen "Suriye Türkmenleri" konferansında konuşan Cuma, Rusya'nın 8 hastane vurduğunu ve bunun savaş suçu olduğunu anlattı.

Ülkede kara bir tablo olduğunu kaydeden Cuma, şunları kaydetti:

"Rusya sivillerin olduğu yerleri, pazarları bombaladı. Yardım merkezlerini, yardım tırlarını bombaladı. Bu yardım tırları Türkiye'den geliyordu. Bunun tek bir anlamı var; Rusya Suriye'ye büyük bir oyun için gelmiş. Suriye'de demografik yapıyı değiştirmek için gelmiştir. Tarih Rusya'yı affetmeyecek. Esed, Türkmenlere katliam ve soykırım uyguluyordu. Şimdi ise Rusya yapıyor. Rusya Suriye'yi işgal etmiş durumda. Türkmenlere ve ılımlı muhalefete katliam, soykırım uyguluyor. Bunlar olurken BM Güvenlik Konseyi sırtını dönmüş, seyrediyor. Öncelikli talebimiz, Rusya'nın bombardımanı ve Esed saldırılarının durması. Bize karşı yapılan soykırım dursun." 

Suriye Bayır Bucak Türkmenleri Derneği Başkanı Mustafa Bozoğlan ise, bölgede katliam olduğunu ve bu saldırılara karşı bin 500-2 bin 000 kadar gencin direndiğini ifade ederek, "Biz şuna inanıyoruz, Bayırbucak Türktür. Bayırbucak'taki insan, doğal müttefik olarak zulme maruz kalmaktadır. Saldırgan olduğu için değil, o insan sadece yurdunda. 'Neden oradasın, orası bana ait' diyenlere karşı tarlasını koruyan insanlardır. O zaman doğal müttefiklik devreye girer. Türkiye'nin, Bayırbucak Türkmenlerini bombalayan Rus uçaklarının sadece birini  değil, belki 10 tane uçağı düşürme hakkı vardır" diye konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT