1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rusya: Suriye'ye S-300 Göndereceğiz
Rusya: Suriyeye S-300 Göndereceğiz

Rusya: Suriye'ye S-300 Göndereceğiz

Rusya, Avrupa Birliği'nin Suriyeli muhaliflere silah sağlanmasına olanak sağlayacak kararından bir kaç saat sonra S-300 hava savunma füzelerini Suriye'ye sevkedeceğini açıkladı.

A+A-

Rus Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, füzelerin ''istikrar faktörü'' olduklarını ve bazı ''deli fişek''leri savaşa girişmekten alıkoyabileceklerini söyledi.

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon ise, Rus füze savunma sistemlerinin henüz Rusya'dan yola çıkmadıklarını belirterek, ''Çıkmayacaklarını umuyorum, ama eğer, Tanrı korusun, Suriye'ye ulaşırlarsa, biz ne yapacağımızı biliyoruz'' dedi.

Rusya ayrıca Avrupa Birliği'nin Suriyeli muhaliflere uygulanan silah ambargosunu yenilememe kararını da eleştirdi.

Ryabkov, kararın ''barış konferansı şansını'' sekteye uğratabileceğini vurgularken, S-300 füzeleriyle ilgili sözleşmenin yıllar önce imzalandığını kaydetti.

Ryabkov, ''Biz bu sevkiyatın istikrar faktörü olduğunu düşünüyoruz ve bu adımın da bazı deli fişekleri çatışmayı dış güçlerin katılımıyla uluslararası boyuta taşıyabilecek senaryoları değerlendirmekten alıkoyacağına inanıyoruz'' dedi.

Rusya'nın NATO nezdindeki temsilcisi Aleksandr Grushko da Moskova'nın uluslararası hukuk çerçevesinde hareket ettiğini belirterek, ''Suriye'deki dengeleri değiştirecek bir şey yapmıyoruz, bunlar savunma silahları'' görüşünü dile getirdi.

BBC'nin Beyrut'taki muhabiri Jim Muir, Rusya'nın açıklamasının bir ''misilleme adımı'' olarak görülebileceğini söyledi.

Muhabirimiz, Moskova'nın İsrail'in Suriye'ye yeni saldırılar düzenlememesi karşılığında silah sevkiyatını durduracağını taahhüt ettiğine ilişkin haberlerin yayınlandığını da hatırlatıyor.

Rusya, krizin başından bu yana Esed'e baskı uygulanması çabalarını engellerken, son dönemde gelecek ay bir uluslararası barış konferansı düzenlenmesi girişimlerine ABD'yle birlikte öncülük yapmıştı.

BBC

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum