1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. "Rusya, Suriye'deki Durumu Daha Beter Bir Hâle Getirdi"
"Rusya, Suriye'deki Durumu Daha Beter Bir Hâle Getirdi"

"Rusya, Suriye'deki Durumu Daha Beter Bir Hâle Getirdi"

ABD Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Mark Toner, Rusya’nın Suriye’de yaptığı operasyonların bu ülkeyi daha beter bir hâle getirdiğini ve siyasal çözüm arayışlarını daha da zora soktuğunu söyledi.

A+A-

Toner, günlük basın toplantısında, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev’in Almanya menşeli basına verdiği röportajda Suriye’de herhangi bir kara operasyonunun bir dünya savaşına dönüşebileceği yönündeki yorumları değerlendirdi.

Toner, “Rusya’nın Esed rejimine destek vermesi ve Halep’i kuşatma altına alması, durumu daha da beter bir hâle getirdi ve siyasal çözüm arayışlarını zora soktu.” ifadelerini kullandı.

“Masamızda Sâdece A Planı Var”

Suriye'de yaşanan insanî krizin çözümü için önce diplomatik çözüm yolları aradıklarını fakat farklı seçenekleri de göz önünde bulundurduklarını bildiren Toner, diğer planlar hakkında detay vermekten kaçınarak, “Plan B veya seçenek B’den bahsedebiliriz. Bizim şu anda masamızda A planı var. Şu anda Münih’te bu gerçekleşiyor.” dedi.

“PYD Resmen Muhalifler İçerisinde Yer Almıyor”

PYD’nin ABD gözünde nasıl bir kategoride olduğunu da değerlendiren Toner, “PYD’yi Suriye’de IŞİD’e karşı mücadele eden, Suriyeli Araplar, Türkmenler gibi gruplardan biri olarak görüyoruz.” diye konuştu.

PYD’yi direkt olarak Esed rejimini hedef almayan fakat IŞİD’e karşı etkili bir grup olarak gören Toner, “Resmen muhalifler içerisinde yer almıyorlar.” dedi.

Bunun üzerine, “Türkiye’nin rejim ve muhalifler arasındaki barış görüşmelerinde PYD’yi muhalif saflarında istememesi normal değil mi?” şeklinde yöneltilen bir soru üzerine ise Toner, “Suriye’de farklı gruplar ve farklı çıkarlar üzerine kurulmuş karışık durumu ele aldığımız zaman, PYD’yi hesaba katmak gerekir. Fakat Cenevre’deki görüşmelere dâhil edilmemişti.” yorumunu yaptı.

PYD’nin sâdece IŞİD’e karşı savaşmadığı, muhaliflere karşı savaştığı yönündeki haberlere de değinen Toner, “Hangi grubun hangi gruba karşı savaştığına dair çok fazla haber görüyoruz. Aslında muhaliflerin peşinden gittiklerini zannetmiyorum. Onların sadece IŞİD’e yoğunlaşmasını istiyoruz. Muhaliflerle karşı karşıya geldikleri zaman endişelerimizi dile getirdik.” dedi.

“Türkiye’nin Göstermiş Olduğu Cömertliğin Farkındayız”

Toner, dün yapılan basın toplantısında, Suriye’de Rusya’nın ve rejimin saldırılarından dolayı Halep’i terk etmek zorunda kalarak Türkiye sınırına doğru yönelen Suriyeliler için Türkiye’nin misafirperverliğine devam etmesi yönündeki sözlerini bir soru üzerine tekrar değerlendirdi.

ABD’nin Ürdün, Lübnan ve Türkiye’deki Suriyeliler için yardımlarda bulunduğunu belirten Toner, “Türkiye’nin göstermiş olduğu inanılmaz cömertliğin ve misafirperverliğin çok iyi farkındayız. Biz de bunun için Türkiye’ye ekonomik destek verdik ve vermeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Moskova’da Açılan PYD Ofisinden Haberi Yokmuş!

“Rusya'nın başkenti Moskova'da PYD'nin bir ofis açması ve duvarlarında ABD’nin de terörist olarak kabûl ettiği Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının bulunması, PKK ile PYD arasında bir bağ olduğunu göstermez mi?” sorusuna ise Toner, “Ben bu haberleri görmedim.” cevabını verdi.

Toner ayrıca, Washington’da bazı temaslarda bulunan HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir ve Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy’un, ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Avrupa ve Avrupa-Asya İlişkileri ve Demokrasi Bürosu’ndan yetkililerle bir görüşme yaptığını söyledi.

AA

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT