1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rusya, Suriye'de 100 Bin Kişiyi Yerinden Etti!
Rusya, Suriye'de 100 Bin Kişiyi Yerinden Etti!

Rusya, Suriye'de 100 Bin Kişiyi Yerinden Etti!

Rusya’ya ait savaş uçakları ve Esed rejiminin karadan saldırıları sonucu Bab ilçesi ve çevresinde yerinden olan 100 bin kişi “güvenli” bölgelere göç etti.

A+A-

Suriye'de Rusya’ya ait savaş uçaklarının havadan, Beşşar Esed rejimine bağlı güçlerin ise karadan saldırıları sonucu Halep'in kuzeydoğusundaki Bab ilçesi ve çevresinde bir haftadan bu yana 100 bin kişinin yerinden edildiği belirtildi.

Halep'teki Yerel Koordinasyon Komitesi üyesi Ebu Firas el-Halebi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yerinden olan 100 bin kişinin “güvenli” bölgelere göç etmek zorunda kaldığını ifade etti.

el-Halebi, IŞİD'in kontrolündeki Halep'in Bab ilçesi ve çevresindeki köylere Rusya'nın havadan desteklediği Esed rejiminin saldırması sonucu 100 bin kişinin yerlerinden edildiğini söyledi.

rusya_suriyede_100_bin_kisiyi_yerinden_etti_04.jpg

“Rusya, Sistematik Bir Şekilde Sivil Yerleşim Alanlarını Bombalıyor”

Bab'taki sivil meclisin başkanı Talal Abbo da AA muhabirine yaptığı açıklamada, binden fazla kişinin Suriye-Türkiye sınırına yöneldiğini, bu kişiler için çadır temin etmeye çalıştıklarını söyledi.

Ağır hava şartları nedeniyle göç edenlerin durumunun çok kötü olduğunu ifade eden Abbo, “Rusya, Bab'da sistematik bir şekilde sivil yerleşim alanlarını bombalıyor.” dedi.

Rusya, IŞİD ve rejim saldırıları kıskacında kalan Bab ve çevresinden göç edenlerin sayısının çok fazla olması nedeniyle çadır ihtiyacını karşılamakta zorlandıklarını kaydeden Abbo, göç edenler için sivil bir koridorun açılmasını istediklerini söyledi.

rusya_suriyede_100_bin_kisiyi_yerinden_etti_03.jpg

Abbo, uluslararası kamuoyuna ve yardım kuruluşlarına da konuyla ilgili çağrıda bulundu.

Rusya’ya ait savaş uçakları iki aydır Halep'in güneyinde direnişçilerin rejim güçleriyle olan cephe hatlarına saldırırken, kentin kuzeyindeki direnişçiler de PKK'nın Suriye'deki uzantısı olan PYD ve IŞİD’le olan çatışma hatlarını bombalıyor.

AA

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT